Suudi Arabistan hava sahasını İsrail de dahil tüm uçuşlara açtı

Suudi Arabistan hava sahasını İsrail de dahil tüm uçuşlara açtı
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi Riyad, hava sahasını İsrail'i de kapsayacak şekilde tüm sivil uçuşlara açma kararı aldı.

Suudi Arabistan'ın hava sahasını İsrail'i de kapsayacak şekilde tüm sivil uçuşlara açma kararı, Sivil Havacılık Otoritesinden yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Suudi Arabistan, uluslararası hava sahasını kullanan sivil uçuşlar arasında ayrım yapmamayı öngören 1944 Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu'na uyma ve uluslararası havacılık bağlantısını sağlama çabaları doğrultusunda ülkenin hava sahasını, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı."

'Tarihi bir karar'

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden'ın, Suudi Arabistan'ın "tarihi bir kararla" hava sahasını İsrail'i de kapsayacak şekilde tüm sivil uçuşlara açmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, dün, İsrail ve Filistin'den sonra Ortadoğu turunun ikinci ayağı olan Suudi Arabistan'a geçeceğine değinerek şunları söylemişti: "Yarın (15 Temmuz 2022) İsrail'den doğrudan Cidde'ye, Suudi Arabistan'a uçan ilk Amerikan Başkanı olacağım. Bu, önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde doğrudan bir mesaj taşıyor olacağım, Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı olağanüstü fırsatlar getirecek bir mesaj."

Kaynak:AA