Sri Lanka'da kriz başkanı götürmüştü... Yerine gelecek isim 20 Temmuz'da seçilecek

Sri Lanka'da kriz başkanı götürmüştü... Yerine gelecek isim 20 Temmuz'da seçilecek
Tarihinin en zorlu siyasi ve ekonomik kriziyle yüzleşen Sri Lanka'da Gotabaya Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul etmesinin ardından yeni devlet başkanının 20 Temmuz'da seçileceği bildirildi.

Sri Lanka'da Gotabaya Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul etmesinin ardından yeni devlet başkanının 20 Temmuz'da seçileceği bildirildi. ANI News'in aktardığına göre, Kentsel Kalkınma Bakanı Prasanna Ranatunga, yeni devlet başkanının 20 Temmuz'da seçileceğini duyurdu. Ranatunga, Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifa etmesi halinde parti liderlerinin 20 Temmuz'da yeni bir devlet başkanı seçmeye karar verdiğini söyledi. Parti liderlerinin toplantısında, Rajapaksa'nın istifa etmesi halinde Parlamentonun 15 Temmuz'da toplanacağı, görev için adaylıkların 19 Temmuz'da kabul edileceği ve yeni devlet başkanının 20 Temmuz'da seçileceği bildirildi.

Sri Lanka'da son durum

Tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığı Sri Lanka'da göstericiler, 9 Temmuz'da Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti. Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa'nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti. Yerleşkeye girilmesinin ardından Rajapaksa'nın oradan ayrıldığı ve güvenli bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

Devlet Başkanı Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul ettiği bildirilmişti. Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı. Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Kaynak:AA