Son Dakika... ABD Resmen Savaşa Dahil Oldu!

Son Dakika... ABD Resmen Savaşa Dahil Oldu!
Son Dakika Haberi... İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırılara ilişkin destek açıklamaları yapan ABD'den yeni bir hamle geldi. Pentagon'dan yapılan açıklamada "Yemen'den fırlatılan 3 füze Kızıldeniz'de vuruldu. Füzeler muhtemelen İsrail'i hedef alıyordu" denildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bir ABD savaş gemisinin Kızıldeniz'in kuzeyinde üç füze ve çok sayıda insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Pentagon sözcüsü basın toplantısında, "Bu füzelerin ve insansız hava araçlarının neyi hedeflediğini kesin olarak söyleyemeyiz, ancak bunlar Yemen'den, Kızıldeniz boyunca kuzeye, potansiyel olarak İsrail'deki hedeflere doğru fırlatıldı" dedi.

CNN’e konuşan ABD’den iki yetkili ise, Ortadoğu'da görev yapan ABD Donanması'na ait bir savaş gemisinin Yemen kıyısı yakınlarında birden fazla füzeyi belirleyerek durdurduğunu açıkladı.

AA'nın aktardığına göre yetkililerden biri füzelerin Yemen’deki Husiler tarafından ateşlendiğini belirtti.

İRAN DEVLET TELEVİZYONUNDA 'SALDIRI PLANI'

Öte yandan İran devlet televizyonu, İsrail'in, Gazze'ye saldırılarının durdurulmaması halinde Tahran'ın "direniş güçleri" olarak adlandırdığı bölgedeki müttefikleri tarafından nasıl saldırıya uğrayabileceğini anlatan bir haber yayınladı.

Görüntülü haberde, İsrail'in kuzeyden Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye'deki milis güçlerle güneyden de Yemen'deki Husiler tarafından füzeler ve insansız hava araçlarıyla eş zamanlı hedef alınacağı harita üzerinde gösterildi. İran, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının durdurulması için birçok kez en üst düzeyde çağrıda bulunmuştu.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 17 Ekim'deki bir konuşmasında, İsrail'in saldırılarının devam etmesi halinde "direniş güçlerinin" harekete geçeceğini söylemişti. Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bugün yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye yayılma ihtimaline dikkati çekmişti.

İran; Lübnan Hizbullahı, Suriye ve Irak'ta desteklediği milisler ve Yemen'deki Husileri "direniş güçleri" olarak adlandırıyor.

Etiketler :