Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan son yolculuğuna uğurlandı

Dün hayatını kaybeden Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın cenazesi, kraliyet ailesinin katılığı tören ile Abu Dabi'deki El-Batin Kabristanı'nda toprağa verildi. Hayatını kaybeden Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın yerine Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan yeni Devlet Başkanı olarak seçildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 16:24
Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan son yolculuğuna uğurlandı

Dün hayatını kaybettiği açıklanan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayid El Nahyan'ın cenazesi Abu Dabi'deki Şeyh Sultan bin Zayid el-Evvel Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından El-Batin Kabristanı'nda toprağa verildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in talimat verdiği ve Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan için Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'de gıyabi cenaze namazı kılınacağı öğrenildi.

Yerine gelen isim belli oldu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin hayatını kaybeden Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın yerine Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan yeni Devlet Başkanı olarak seçildi.

BAE resmi ajansı WAM'ın haberine göre, devletin 7 emirliğinden oluştan BAE Yüksek Konseyi, Muhammed bin Zayid’i devlet başkanı olarak belirledi.

Haberde başka detaya yer verilmedi.

Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefatı

BAE Başkanlık İşleri Bakanlığı, 74 yaşındaki Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın dün vefat ettiğini duyurmuştu.

Bakanlık, ülkede dünden itibaren 40 günlük resmi yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceğini, bakanlıklarda, devlet dairelerinde ve özel sektörde de 3 gün çalışmalara ara verileceğini bildirmişti.

BAE'nin ilk Devlet Başkanı Zayid bin Sultan el Nahyan'ın en büyük oğlu olan Halife bin Zayid, babasının vefatından sonra göreve gelmişti.