Macron taziye için BAE'ye gidecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir açıklama yaparak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın hayatını kaybetmesi ardından ülkeye taziye ziyaretinde bulunacağını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 12:22
Macron taziye için BAE'ye gidecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın dün 74 yaşında hayatını kaybetmesi ardından ülkeye taziye ziyaretinde bulunacağını belirtti.

Macron, Fransa'nın askeri ve ekonomik bağlamda iyi ilişkiler yürüttüğü ülkeye desteklerini sunmak amacıyla BAE'ye giderek aileyle görüşeceğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözkonusu ziyaretinin yarın gerçekleşmesi bekleniyor.

Taziye mesajı

Macron, Devlet Başkanının ölüm haberi ardından "BAE Devlet Başkanı Al Nahyan'ın kaybından dolayı üzgünüz. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, ailesi ve BAE halkına başsağlığı diliyorum" mesajını paylaşmıştı.

Ne olmuştu?

BAE Başkanlık İşleri Bakanlığı, 74 yaşındaki Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan'ın cuma günü vefat ettiğini duyurmuştu.

Bakanlık, ülkede bugünden itibaren 40 günlük resmi yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceğini açıklarken bakanlıklarda, devlet dairelerinde ve özel sektörde de 3 gün çalışmalara ara verileceğini bildirmişti.

BAE'nin ilk Devlet Başkanı Zayid bin Sultan el Nahyan'ın en büyük oğlu olan Halife bin Zayid, babasının vefatından sonra göreve gelmişti.