Selin Sayek Böke Avrupa Konseyi'nde konuştu: Neoliberal düzeni değiştirmek zorundayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde yaptığı konuşmada neoliberal ekonomik düzeni eleştirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 17:36

CHP Milletvekili Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki konuşmasına "Demokrasiyi inşa etmek ve korumak için neoliberal ekonomik düzeni değiştirmek zorundayız" sözleriyle başladı. Böke, neoliberalizmin demokrasileri yıkan bir hale dönüştüğünü savundu.

Demokrasi krizleriyle beraber yaşanan ekonomik krizlerin tekrar ettiğini vurgulayan Böke, sorunun çözümünün düzeni belirleyen politikacılarda olduğunu ifade ederek, "Politik tercihlerimiz değişirse düzen de değişir" dedi.

"Düzeni değiştirsek demokrasilerimizdeki yıkımı durdurabilir, hep birlikte refaha kavuşabiliriz" sözlerini kullanan Böke, "Sosyal ve ekonomik haklarımızı güvence altına aldığımız, insanların kendini dahil hissettikleri 'öteki'ye kızmadıkları, kapsayıcı bir düzenle hepimizin dahil olduğu bir şekilde ekonomilerimizi yeniden inşa etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Temel insan haklarının korunmadığı düzenlerin demokratik krize yol açtığını söyleyen Böke, "Neoliberal model eğitim, elektrik, telekomünikasyon, sağlık gibi temel insan haklarıyla ilgili kamu hizmetlerinin özelleştirilmesini içeren mali ve ekonomik politika tercihleri ile temel ekonomik ve sosyal hakların kullanılamadığı düzenleri dayatır. Oysa bu alanlar kar arayışında olanların ellerine bırakılamaz. Bunlar bizim temel haklarımızdır" dedi.