Scholz'un çöpünden G7'ye ait gizli belgeler çıktı

Scholz'un çöpünden G7'ye ait gizli belgeler çıktı
Almanya Şansölyesi Olaf Scholz'un komşusu, başbakanın çöpünden G7'ye ait gizli belgeler de dahil olmak üzere aileye ait şahsi evrakları buldu.

Alman gazetesi Der Spiegel yaptığı bir haberde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un eşi Britta Ernst şahsi evrakları defalarca aile çöpüne attığını bildirdi. Geri dönüşüm kurallarına uygun bir şekilde çöpe atılmadığı fark edilen evraklarının birkaçının gizli olarak işaretlendiği anlaşıldı. Gazete, çiftin Potsdam'daki lüks konut sitesinde yaşayan bir komşusu sayesinde çöpteki hazineye ulaştı.

61 yaşındaki Ernst, Brandenburg eyaletinde eğitim bakanı olarak görev yapıyor. Gazetenin şakacı bir dille, "Bu bir sır mı yoksa atılabilir mi?" başlığını attığı haberde, Ernst'in gizli belgeleri parçalamadan imha etmeyi tercih ettiği iddia edildi.

Ernst'in belgeleri nasıl yok ettiği gündem oldu

Scholz ve Ernst'in komşusunun anlattığına göre, evrakları ilk olarak geçtiğimiz ayın kasım ayında buldu. Çöp toplama alanının dışında yere atılmış çok sayıda kağıt arasında, Ernst'in birkaç gün önce yaptığı konuşmanın taslağı da vardı.

Gazete, Almanya'nın lider çiftinin yetkililerin tavsiyelerine uygun olarak atıklarını geri dönüşüm için ayırmamasını yeterince tehlikeli bulurken, özellikle Ernst'in şahsi evraklarla ilgilenme şeklinin tehlikeli olduğunu aktardı.

Der Spiegel'in ulaştığı belgeler arasında, Ernst'in Could'daki randevu takvimini gösteren bir internet sayfası ve İngilizcesini geliştirmek istediğini gösteren basılı bir e-posta yer aldı. Bir diğer belgede ise Eylül 2021'de yapılacak federal seçimler için nasıl giyineceğini planladığı görüldü.

'Mazda'da sekreter'

Ulaşılan son belgenin ise geçtiğimiz ay Bavyera'da düzenlenen G7 zirvesine ait olduğu aktarıldı. Belgede, Ernst'in ilgilenmekle görevlendirildiği, grubun devlet başkanlarının eşleri ve arkadaşlarının profillerinden oluşan bir dizi bilgi yer alıyordu. Kısa bir süre önce istifa eden İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin eşi Maria Cappello'nun fotoğrafının altında, "kamuoyundan kaçınır" yazdığı söylendi. Gazete, Japonya başbakanının eşi Yuko Kishida'nın fotoğrafının altında ise "Mazda'da sekreter" yazdığını aktardı.

Açıklama yapmadılar

Der Spiegel, Scholsz ve Ernst'e açıklama yapmaları için ulaştığını ancak ne Başbakanlık ne de Brandenburg Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan bir yanıt alamadığını bildirdi.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER