"Savaş iki yıl daha sürebilir"
Zelenski, Putin'e kapıyı kapattı

"Savaş iki yıl daha sürebilir"  Zelenski, Putin'e kapıyı kapattı
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ikinci yılında tüm şiddetiyle devam ediyor. Özellikle Bahmut'ta etkisini artıran savaş için Ukrayna lideri Zelenski, Putin'le müzakere ihtimaline kapıyı kapattı.

Dünya aylardır Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı korku içinde izliyor. On binlerce hayata mal olan savaş son sürat devam ederken Soledar'ın düşmesiyle yeni bir aşamaya giren savaşın son adresi Bakhmut.

Rus güçlerinin Bakhmut'taki ilerleyişi devam ederken Litvanya askeri istihbarat servisi 'kabus senaryosu' olarak nitelendirilen raporunu yayınladı. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Rusya'nın Ukrayna savaşını iki yıl daha devam ettirecek mühimmatı bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Askeri istihbarat şefi Elegijus Paulavicius şu ifadeleri kullandı: "Rusya, Soğuk Savaş'ın uzun yılları boyunca silah ve teçhizat biriktiriyordu. Kaynaklarının, bugünküyle aynı yoğunlukta bir savaş için iki yıl daha dayanacağını tahmin ediyoruz."

Paulavicius, değerlendirmenin hiçbir yabancı ülkenin Moskova'ya askeri yardım sağlayamayacağı perspektifine bağlı olduğunun da altını çizdi. Başka bir deyişle Çin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin Moskova'ya destek sağlaması durumunda bu süre daha da uzayabilir.

Zelenski kapıyı kapattı

Dünya gündemine birinci sıradan giren bu haberin yankıları sürerken Ukrayna lideri Zelenski'den bir açıklama geldi. Ukrayna lideri "Sözünü tutmadığı için Rusya Federasyonu başkanıyla konuşacak durumumuz yok" diyerek Putin ile görüşme ihtimaline kapıyı tamamen kapattığını duyurdu.