'Sarı Yelekliler'den büyük protesto: Fransa karıştı!

Fransa’da akaryakıt fiyatlarının yüksekliğine karşı geçen hafta ülke genelinde başlayan “Sarı Yelek” gösterisi bugün başkent Paris’te devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Sarı Yelekliler'den büyük protesto: Fransa karıştı!

Sosyal medya üzerinden örgütlenerek Fransa’da arabalarda bulunması zorunlu olan reflektörlü sarı ikaz yelekleriyle eylem yapan Fransızlar, Paris’te Champs-Elysee caddesinde “Macron istifa” sloganlarıyla toplanmaya başladı.

Paris’te hayatı durdurma çağrısıyla bugün düzenlenen eylemde 3 bin polis, göstericilerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinin bulunduğu Elysee Sarayı’na yaklaşmasını engellemeye çalışıyor.

AFP’nin haberine göre 35 bin kişi Facebook’tan yapılan Paris’in Concorde Meydanı’nda toplanma çağrısına olumlu yanıt verdi. Ancak Fransız polisi cumhurbaşkanlığı sarayına yakınlığı nedeniyle burada eylem yapılmasına izin vermiyor. Gösteri için yalnızca Eyfel Kulesi’nin yanındaki bir parka izin verilirken, Sarı Yelekliler’in başkanlık sarayına yürümekte kararlı oldukları belirtiliyor.

Geçen haftadan beri devam eden protestolara resmi açıklamalara göre 300 bin kişi katıldı. Eylemlerde akaryakıt zamlarının Fransa’da özellikle kırsal kesimde yaşayan ve işlerine gitmek için araç kullanmak zorunda olan çalışanları etkilediği vurgulanıyor.

Ülkede dizel fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 23 oranında artarken benzin fiyatları da aynı dönemde yüzde 15 oranında arttı. Fransa'da yılbaşından itibaren dizel ve benzine yeni zamların gelmesi bekleniyor.

İlgili Haberler