Saakaşvili'nin açlık grevi 25'inci gününde: Cinayetle eşdeğer

Gürcistan’da muhalefet Birleşik Ulusal Hareket partisi, ülkedeki diplomatik temsilcilikler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına bir çağrı yaparak ülkenin üçüncü cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin yaşam hakkı ve kişisel güvenliğinin sağlanması çağrısının yer aldığı bir mektup gönderdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 10:40
Saakaşvili'nin açlık grevi 25'inci gününde: Cinayetle eşdeğer

Saakaşvili’nin kurucusu ve lideri olduğu partinin mektubunda, Rustavi cezaevindeki eski cumhurbaşkanının açlık grevinin 25'inci gününde olduğu vurgulanarak, sağlık durumunun acilen hastaneye kaldırılmayı gerektirdiğine dikkat çekildi.

'Cinayetle eş değer'

Açıklamada, "Sağlık durumu son derece ağır olmasına rağmen yetkililer, Başkan Saakaşvili'yi cinayetle eşdeğer sayılabilecek acil tıbbi yardımın sağlanması için hiçbir koşulun bulunmadığı cezaevi hastanesine yatırmayı planlıyor" ifadeleri yer aldı.

Sputnik'te yer alan habere göre, doktorların tam teşekküllü hastane tavsiyesinin kulak ardı edildiği belirtilen açıklamada, "Oluşturulan kurul doktorları, Saakaşvili’nin tam teşekküllü birinci sınıf bir şehir hastanesine kaldırılmasını tavsiye ediyor, ancak yetkililer bu tavsiyeye uyma niyetinde değil" denildi.

Ne olmuştu?

Ukrayna vatandaşı Mihail Saakaşvili, ülkesine, 8 yıl sonra 29 Eylül'de gizli yollarla dönmüş ve hakkındaki gıyabi hapis cezaları nedeniyle 1 Ekim’de gözaltına alınarak, Rustavi kentindeki hapishaneye konulmuştu. Saakaşvili aynı gün açlık grevine başlamıştı.

Saakaşvili, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili tarafından darbe planlamakla ve hükümete komplo kurmak için muhalefet temsilcilerine saldırı planlamakla suçlanıyor.