Ryabkov: ABD dahil kimseden korkmuyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ülkesinin NATO’dan istediği güvenlik garantilerine ilişkin görüşmelerin sürdüğü Cenevre’de kendisine yöneltilen "Rusya Ukrayna’dan korkuyor mu?" sorusuna cevap verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ocak 2022 15:14
Ryabkov: ABD dahil kimseden korkmuyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Cenevre'de devam eden görüşmeleri sırasında, "Rusya'nın ABD dahil kimseden korkmadığını" ifade etti.

İsviçre’nin Cenevre kentinde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov’a, CBS News muhabiri tarafından, "Rusya Ukrayna’dan korkuyor mu? Neden Ukrayna’dan korkuyorsunuz? Neden kendinizi korumanız gerektiğini hissediyorsunuz" sorusu yöneltildi. Ryabkov soruya, "Biz kimseden korkmuyoruz, ABD’den bile…" diye cevap verdi.

Güvenlik garantisi görüşmeleri

ABD merkezli CBS kanalının muhabirinden Ryabkov’a, gelen bu soru, Rusya’nın ABD ile NATO’dan istediği güvenlik garantilerine ilişkin temasların Cenevre’de sürdüğü bir döneme denk geldi.

Sözkonusu güvenlik garantileri, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemeyi durdurması, Ukrayna’nın ittifaka üye olarak kabul edilmeyeceğinin taahhüt edilmesi ve Rusya sınırları yakınına saldırı silahları konuşlandırılmaması gibi şartlar içeriyor.