Rusya’dan kritik Türkiye-Suriye-İran açıklaması

Rusya’dan kritik Türkiye-Suriye-İran açıklaması
Son dönemde normalleşmeye yönelik adımların atıldığı Ankara-Şam hattında her gün yeni bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Esad'ın Moskova ziyaretiyle ertelenen Rusya ev sahipliğinde yapılması planlanan Türkiye-Suriye-İran görüşmeleri hakkında açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, ülkesi ile Türkiye, Suriye ve İran arasında dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı için tarih belirlemek üzere görüşmeler yürütüldüğünü söyledi. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de geçen hafta gerçekleşmesi planlanan toplantının ertelendiğini belirtmişti.

"Ertelenen bir şey olmadı"

Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti'de yayımlanan haberde Bogdanov’un “Henüz (tarih üzerinde) mutabakata varmış değiliz, o nedenle ertelenen bir şey de olmadı” dediği ifade edildi.

Bogdanov “Biz (toplantı) ne kadar erken gerçekleşirse o kadar iyi olacağı fikrinden yola çıkarak hareket ediyoruz. Ancak Suriyeli, Türk ve İranlı ortaklarımızın işleri ve takvimleri var. (Toplantı için) bir tarih belirlenmemiş olsa da koordinasyonu sürdüreceğiz” diye konuştu.