Rusya'dan 'kapalı Maraş' kararı: Desteklemiyoruz
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 22.07.2021 22:36

Rusya'dan 'kapalı Maraş' kararı: Desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, KKTC'deki kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılması tartışmalarına ilişkin, söz konusu bölgenin statüsünün tek taraflı olarak değiştirilmesini desteklemediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının açılmasına ilişkin süren tartışmalara Rusya’nın nasıl baktığı sorusuna yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve kapalı Maraş bölgesiyle ilişkili durumu yakından izliyoruz. Söz konusu bölgenin statüsünün değiştirilmeye devam etmesinin endişe yaratmaması beklenemez. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacak biçimde gerçekleştirilen ve müzakereleri yeniden başlatılmasını zorlaştıran tek taraflı eylemlerin tamamını kabul edilemez buluyoruz" dedi. 

'Tek taraflı yeni düzenlemeler yapılmasını desteklemiyoruz'

Kıbrıs sorununun, belirlenmiş olan uluslararası hukuk çerçevesi temelinde çözümlenmesini desteklediklerini’ kaydeden Zaharova, “Mevcut müzakereler ya da çözüm modeli üstünde tek taraflı yeni düzenlemeler yapılması fikrini desteklemiyoruz. Nihai çözümün, dışarıdan baskı olmadan ya da hazırlanmış formüller dayatılmadan halkların kendisi tarafından bulunması gerektiğine inanıyoruz. Söz konusu görüşlerimizi, hiçbir istisna olmaksızın tüm partnerlerimize iletiyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Kıbrıs’taki BM barış gücü varlığını destekliyoruz’

Zaharova Kıbrıs’taki barış gücü misyonuna ilişkinse, “Rusya Federasyonu, gereksinim duyulan istikrar kazandırıcı rolünü düşünerek, Birleşmiş Milletler barış gücünün Kıbrıs’ta barışın desteklenmesi adına yürüttüğü eylemleri hep desteklemektedir” açıklamasını yaptı.

‘Kıbrıs müzakereleri başlarsa Maraş konusunda da uzlaşılabilir’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Maraş konusunda nasıl uzlaşı sağlanabileceği sorusuna ise, “Kıbrıs sorununun nihai çözümü için halklar arasında görüşmelerin bir an önce yeniden başlatılmasının, Maraş konusunda da uzlaşı sağlanmasına yardımcı olacak atmosferin oluşmasına olanak vereceğine inanıyoruz” yanıtını verdi.