Rusya'dan AB ve NATO'ya: Rus gazetecilerin güvenliğini sağlayın

Almanya'nın başkenti Berlin'de Rus haber ajansı RIA Novosti muhabirlerinin oturduğu binaya yönelik saldırı girişimi ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, AB ve NATO ülkelerine Rus gazetecilerin güvenliği için önlem alma çağrısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 14:54
Rusya'dan AB ve NATO'ya: Rus gazetecilerin güvenliğini sağlayın

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerine, Rus gazetecilerin güvenliği için gerekli önlemleri alma çağrısı yapılarak, "Almanya ile diğer AB ve NATO ülkelerinin hükümetlerinden kendi topraklarında bulunan Rus gazeteciler ve aile bireylerinin korunmasına yönelik önlemler almalarını talep ediyoruz. Alman hükümeti, bu suçu titizlikle soruşturmak zorundadır" ifadeleri kullanıldı.

'Yasaklar hedef haline getirdi'

Berlin'deki olayın, "Batı'da Rus medya kuruluşlarına ve çalışanlarına yönelik başlatılan cadı avının direkt sonucu olduğunu" kaydeden bakanlık, Rus medya kuruluşlarının AB'de yasaklanmasının onları hedef haline getirdiğinin altını çizdi.

Nota verildi

Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği, dünkü olayda Rus gazetecilerin hedef alındığı olası bir terör saldırısının önlendiğini vurguladı. Elçilik, olayla ilgili olarak Almanya Dışişleri Bakanlığı'na nota gönderildiğini bildirdi.

Berlin polisi: Soruşturma başlatıldı

Berlin emniyeti, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, Berlin savcılığı ile devlet güvenlik dairesinin sürece dahil edildiğini açıkladı.