Rusya'da 1 Nisan'dan itibaren iPhone kullanımı yasaklanıyor

Rusya'da 1 Nisan'dan itibaren iPhone kullanımı yasaklanıyor
Rus hükümeti, casusluk ve güvenlik kaygıları nedeniyle Rus yetkililere iPhone kullanma yasağı getiriyor.

Dünyanın 4 bir yanındaki hükümetler casusluk ve güvenlik kaygıları nedeniyle Çin menşeili TikTok'a kısıtlamalar getirmek için yarışırken, Moskova'nın hedefi ise Apple.

Rus gazetesi Kommersant'a göre yetkililer, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2024 başkanlık seçimleri kampanyasında görev alan personele, Batılı istihbarat kurumlarının olası müdahalelerinden korktukları için iPhone'ları kullanmamalarını ve daha "güvenli" alternatiflere yönelmelerini tavsiye etti. Ancak The Moscow Times'a konuşan Rus yetkililer, cihazın kapsamını Apple'ın ötesine genişletmiş görünüyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'un "Ne olurlarsa olsunlar, hiçbir fark yok" dediği bildirildi: "Android ya da iOS, hangi işletim sistemi olursa olsun, herhangi bir akıllı telefon oldukça şeffaf bir mekanizma. Doğal olarak resmi amaçlar için kullanılmazlar."

Putin'in kendisi de yıllardır akıllı telefonlardan uzak durduğunu kamuoyuna açıklamıştı.

Yasak tarihi 1 Nisan

Rus yetkililere 1 Nisan'a kadar söz konusu cihazlardan vazgeçmeleri talimatı verildi ve yönetimin yeni cihazlar için ödeme yapabileceği söylendi. Talimatın bu ayın başlarında düzenlenen bir seminer sırasında Putin'in Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sergey Kiriyenko'dan geldiği bildirildi. Yeni yasak kapsamına tam olarak hangi markaların girdiği ise belirsizliğini koruyor.

Kommersant'ın haberinde adı verilmeyen bir kaynak, yasağın doğrudan Apple ürünlerine yönelik olduğunu ve yetkililere bunun yerine Çin yapımı telefonları ya da zor durumda kalmaları halinde Android işletim sistemini kullanan Apple olmayan cihazları tercih etmeleri talimatı verildiğini öne sürdü.