Rusya: Ukraynalı politikacılar müzakere etmekten aciz

Rusya: Ukraynalı politikacılar müzakere etmekten aciz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevcut Ukraynalı politikacıların çoğunun "müzakere etmekten aciz olduğunu" belirtti.

Sputnik'e konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukraynalı müzakerecilerle masaya oturmak konusundaki düşüncelerini dile getirdi.

Konuya ilişkin açıklamasında Lavrov, "Şu anki Ukraynalı siyasiler takımı, pazarlık yapma konusundaki acizliği ile herkes tarafından iyi biliniyor. Aralarından birçoğu düpedüz Rus düşmanı" diye konuştu.

Ukrayna'da "muhalifleri sorgusuz sualsiz cezalandırma" uygulamasının yaygın olduğuna, bu nedenle ülkede "makul siyasetçi" kalmadığın öne süren Lavrov, "Daha sonra Kiev'de aklı başında bir siyasi belirebilir mi? Bekleyelim, görelim" ifadelerini kullandı.

Zaharova da barış zirvesini 'saçma' bulmuştu

Bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin, Rus tarafıyla müzakere edilmesini yasaklayan kararname imzaladığını anımsatmıştı.

Zaharova, "Burada tartışılacak bir şey yok. Müzakere etmeyi kendi kendilerine yasaklamışlarsa, müzakerelerin ne durumda olduğunun onlar için ne önemi var" diye konuşmuştu.

Ukrayna'nın "barış zirvesi" düzenleme yönündeki planlarını da değerlendiren Zaharova, bunun "saçma" bir fikir olduğunu belirterek, "Bu saçma fikri, Washington'un halkla ilişkiler kampanyası olarak değerlendiriyoruz. Washington, son zamanlarda Kiev yönetimini barış gücü olarak göstermeye çalışıyor" demişti.

Etiketler :