Rusya, Ukrayna'da Çocuk Hastanesini Vurdu, 29 Ölü

Rusya, Ukrayna'da Çocuk Hastanesini Vurdu, 29 Ölü
Rus hava saldırıları Ukrayna'da büyük yıkıma yol açarken, Kiev'deki çocuk hastanesi de zarar gördü; Zelenskiy, uluslararası müdahale çağrısında bulundu. Henüz açıklanan sivil ölüm sayısı 29.

Rusya, Ukrayna genelinde bir dizi hava saldırısı başlattı. En az 29 sivil öldü ve 50'den fazla kişi yaralandı.

Yetkililerin ayların en ölümcül hava saldırısı olarak nitelendirdiği saldırıda Kiev'deki bir çocuk hastanesi zarar gördü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya'nın Ukrayna'ya yoğun füze saldırısı düzenlediğini belirterek, Kiev'in yanı sıra Dnipro, Kriviy Rig, Slovyansk ve Kramatorsk kentlerinin 40'tan fazla çeşitli füzeyle hedef alındığını aktardı.

aa-20240708-35089906-35089897-ukrayna-rusyanin-kieve-duzenledigi-yogun-fuze-saldirisinda-cocuk-hastanesi-zarar-gordu.jpg

"KORKUNÇTU. NEFES ALAMIYORDUM"

Gündüz saatlerinde gerçekleştirilen saldırılar, yüzlerce kişinin hastane ve diğer hedef alanlarda hayatta kalanları kurtarmak ve enkazı temizlemek için seferber olmasına neden oldu. Tanıklar, paramparça olmuş pencereler ve yıkılan altyapı arasında yaralı çocukları kucaklayan ebeveynlerin yaşadığı dehşet ve kaos anlarını anlattı.

aa-20240708-35089906-35089900-ukrayna-rusyanin-kieve-duzenledigi-yogun-fuze-saldirisinda-cocuk-hastanesi-zarar-gordu.jpg

Reuters'a konuşan tanıklardan biri Svitlana Kravchenko, bombardıman sırasında bebeğini koruma çabasını şu sözlerle anlattı: "Korkunçtu. Nefes alamıyordum, onu bu bezle örtmeye çalıştım ki nefes alsın."

Zelenskiy, saldırıları açık bir saldırganlık olarak kınadı, misilleme yapacaklarını ve daha fazla saldırıyı durdurmak için uluslararası müdahalenin acil olduğunu belirtti. Ukrayna lideri, artan krizi ele almak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı düzenleme planlarını açıkladı.

dfgef.png

RUSYA 'SİVİL ALANI BİLİNÇLİ HEDEF ALMADIK' DEDİ

Rusya, saldırılarının askeri altyapıyı hedef aldığını iddia ederek, sivil alanlara bilinçli bir şekilde saldırmakla suçlamaları reddetti.

10 Temmuz'da gerçekleşecek NATO zirvesi öncesinde gerçekleşen bu saldırılar, uluslararası endişeyi ve şiddeti sona erdirmek için kararlı eylemler çağrılarını bir kez daha gündeme getirdi.

Kaynak:Dış Haberler, AA