Rusya tahıl koridoru için İstanbul'a heyet gönderdi

Rusya tahıl koridoru için İstanbul'a heyet gönderdi
Tahıl anlaşması kapsamında ilk sevkiyatın çarşamba günü yapılması beklenirken Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından tahıl çıkarılması konusunda Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde çalışmak üzere Rus askeri heyetin İstanbul’a gittiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" hükümlerine uygun olarak Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarına başladığı bildirildi.

Tuğamiral Eduard Luyik başkanlığında bir uzman heyetin bugün İstanbul’da olacağı ve dörtlü formatta çalışmaya başlayacağı kaydedilen açıklamada, "Müşterek Koordinasyon Merkezi’ndeki Rus uzmanların ana görevi, girişimin pratik uygulama aşamasına girmesi için gerekli tüm sorunları hızlı bir şekilde çözmek olacak" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Rus heyetinin faaliyetlerinin Rusya Savunma Bakanlığının özel kontrolü altında olduğuna dikkat çekildi.

Ukrayna: İlk sevkiyatın yarın yapılmasını umuyoruz

Ukrayna tarafından dün yapılan açıklamada Karadeniz limanlarından dünya pazarlarına tahıl ihracatının yeniden başlamasını sağlayacak tahıl anlaşmasının bu hafta devreye alınacağı ifade edilmişti. Ukrayna'nın Altyapı Bakan Yardımcısı, düzenlediği basın toplantısında anlaşma kapsamındaki ilk tahıl sevkiyatının Çarşamba günü Chornomorsk limanından yapılmasını umduğunu söylemişti. Dünyanın başlıca tahıl üreticileri ve ihracatçıları arasında yer alan Ukrayna'nın tahıl ihracatı Rusya'nın Şubat ayında başlayan işgali ve deniz ablukası nedeniyle durmuş, dünya gıda fiyatlarının yükselmesine yol açmıştı. Devam eden savaşa rağmen Ukrayna'nın ihracata tekrar başlamasına imkan verecek anlaşma geçtiğimiz cuma günü (22 Temmuz 2022) Türkiye'de imzalanmıştı.

Kaynak:AA