Rusya silahlarını gösterirken ABD: Ukrayna'nın yanındayız

Rusya silahlarını gösterirken ABD: Ukrayna'nın yanındayız

Rusya'nın, ısınan sınır hattına binlerce asker, yüzlerce tank ve S-400 füzeleri yığmasının ardından, basında Rusya dünyanın geri kalanıyla alay ediyor haberleri yankılanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'dan açıklama geldi.

Rusya'nın Ukrayna sınır hattına asker, S-400 ve yüzlerce tank yığmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price “Bu taciz ve saldırganlığa karşı Ukraynalı ortaklarımızın yanındayız” açıklamasını yaptı. Price, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinden kaygı duyduklarını ve bu konuda Ukrayna’nın yanında olduklarını söyledi.

Price, günlük basın toplantısında Rusya-Ukrayna gündemini değerlendirdi. Ukrayna’nın doğu sınırında gerçekleştirdiği askeri hareketliliğe değinen Price, "Rusya’nın, Ukrayna sınırına doğru ve işgal altındaki Kırım’da birliklerini hareket ettirdiğine dair güvenilir raporlar dahil doğu Ukrayna’da son zamanlarda artan gerilim konusunda kaygılıyız" ifadelerini kullandı.

Ukraynalı ortaklarımızın yanındayız

Price, ABD’nin aynı zamanda Ukrayna’ya güvenlik konusunda güvence verdiğini belirterek, “Bu taciz ve saldırganlığa karşı Ukraynalı ortaklarımızın yanındayız” açıklamasında bulundu.

Biden ile Putin görüşmesi beklenmiyor

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de ABD Başkanı Joe Biden’ın yakın zamanda bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yapmasını beklemediğini ancak diğer yetkililerin, geçen hafta Ukraynalı mevkidaşları ile konuyu ele aldığını belirtti.

Psaki, "Rusya’nın Doğu Ukrayna’da gerilimi tırmandıran saldırganlığından ve provokatif faaliyetlerinden kaygılıyız. Bu konu yakından takip ettiğimiz bir şey. Ukrayna ordusunun raporlarına göre, Ukrayna sınırında devam eden Rus askeri hareketliliğinin farkındayız ancak şu anda Dışişleri ve Savunma Bakanları seviyesinde irtibat halindeyiz. Bu da yeterince üst düzey bir seviye” diye konuştu.