Ruslar Terminator'lü tatbikat yaptı... Dünyaya gözdağı

Ruslar Terminator'lü tatbikat yaptı... Dünyaya gözdağı
Avrupa ile sorun yaşayan Belarus ile ‘Batı-2021’ tatbikatını düzenleyen Rusya, sahneye yapay zekâlı savaş robotunu çıkardı.

Rusya ‘Platforma-M’ adlı askeri taşıtın yapay zekâ sayesinde hedef belirleyip otonom hareket ettiğini öne sürüyor. Platforma 10 saat boyunca çalışabiliyor.

Moskova, geleceğin insansız savaşları için ciddi hazırlık yapmaya başladığını gözler önüne serdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de izlediği batı sınırlarındaki “Batı-2021” tatbikatında Kremlin, ilk defa yapay zekâya sahip “Platforma-M” piyade robotunu kullandı.

9 Poligonda birden

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Rusya ile komşusu Belarus’un ortak tatbikatı 9 Eylül tarihinden bu yana batı sınırlarına yakın dokuz poligonda icra ediliyor. İki stratejik ortak ülkenin gerçekleştirdiği tatbikata ayrıca Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Hindistan ve Moğolistan da sınırlı askeri kontenjanla katılıyor. NATO ülkeleri ise “Bize davet gelmedi” açıklamasıyla Rusya’nın gerçekleştirdiği gövde gösterisine gözlemci dahi göndermedi.

rusya-belerus-001.jpg

Piyade savaş robotu

“Batı-2021” tatbikatının en büyük sürprizi ilk defa sahaya inen “Platforma-M” piyade savaş robotu oldu. Geliştirilmesine daha 2015 yılında başlanan bu robot, yapay zekâ ile donatılmış ayrı savaş birimi olarak tanıtıldı. Akıllı robotun ilk kez, Rusya ana kara sathından ayrı olan Kaliningrad bölgesinde kullanılması da buraya asker sevkıyatında olası sorunlara çözüm olarak yorumlandı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre gerçek savaşa yakın koşullarda test edilen robot, yerleşim birimi sınırları içinde saldırgan teröristlerle mücadele, düşmana ait varsayılan zırhlı araçlarını imha edilmesi ve mayın tarlalarında askerlere yol açma operasyonlarında başarıyla test edildi.

terminator-001.jpgterminator-001.jpg

Yapay zekâ özelliği

“Platforma-M” piyade savaş robotu, minyatür tankı anımsatan paletli bir araç olarak tasarlandı. Silah donanımıyla birlikte 800 kilo ağırlığa ulaşan robot, 10 saat boyunca 1.5 kilometre menzilde faaliyet gösterebiliyor. Komuta merkezinde oturan operatör robotu hedefe yönlendirebiliyor. “Platforma-M” savaş robotunun asıl merak edilen özelliği ise yapay zekâya sahip olduğunun ilan edilmesi. Rus tarafının iddiasına göre robot üzerindeki yapay zekâ algoritmalarını kullanarak sahada dost düşman ayrımını kendisi yaparak, düşmana merkezden izin almaksızın ateş açabiliyor. Aracın üzerinde zırhlı araçlara karşı kullanılabilen dört adet roketatar ile düşman askerlerini yok etmek için 7.62 milimetre çapında mermi atan otomatik Kalaşnikof marka silahı bulunuyor. Robotun üzerindeki askeri donanım ağırlığı ise yaklaşık 300 kilogram.

rusya-bbb-001.jpg

İleri teknoloji mesajı

Tatbikatta Rusya’nın özellikle İkinci Karabağ Savaşı sonrasında yapımına yoğun çaba sarfettiği ‘Forpost’ insansız hava aracı (İHA) da ilk kez kullanıldı. Uzun süre havada kalma özelliğine sahip Rus insansız hava aracının ‘stealth’ (radara yakalanmama) özelliği ön plana çıkarıldı. Rusya Savunma Bakanlığı, bir dizi casus gözlem sistemleriyle donatılmış “Forpost” aracının modern savaşlarda hedef tespiti için kullanılacağını belirtti.

200 bin asker katıldı

Rusya ile Belarus tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Batı-2021” tatbikatı son yılların en büyük güç gövde gösterilerinden biri.

Tatbikata 200 bin askeri personel, 80 uçak ve helikopter, 290 tank olmak üzere 760 zırhlı araç, 240 top ve Baltık Denizi’nde 15 savaş gemisi katılıyor.

Mevcut tatbikatın Rusya’dan ziyade Belarus için büyük önem taşıdığını dile getiren Belarus Genelkurmay Başkanı General Viktor Guleviç, “Bu tatbikatla Batı’ya Belarus, Rusya ve geride kalan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkeleriyle kuvvet diliyle konuşamayacaklarını göstermiş oluyoruz” açıklamasını yapması dikkat çekti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise daha ılımlı ifadeler kullanarak “Batı-2021” tatbikatının üçüncü ülkeleri hedef almadığını duyurdu.

rusya-ccc.jpg

20210910-2-49980226-68649753.jpg

Etiketler :