Reuters'dan Türk istihbaratı iddiası: IŞİD’in iki numaralı adamının yakalanmasına yardım etti

İsmi açıklanmayan kaynakların Reuters'a verdiği bilgiye göre, Türk istihbarat teşkilatı kuzeybatı Suriye'de saklanan IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin yardımcısı Sami Cesim'in Irak güvenlik güçleri tarafından yakalamasına yardım etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2021 11:38
Reuters'dan Türk istihbaratı iddiası:  IŞİD’in iki numaralı adamının yakalanmasına yardım etti

Irak tarafından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin Irak uyruklu Sami Cesim’in “sınır dışı özel operasyon” olarak nitelendirdiği operasyonla yakaladığını duyurdu. Söz konusu yakalamanın zamanı ve yeri hakkında ek bilgi verilmedi.

Canlı olarak ele geçirilen Cesim, terör örgütü IŞİD'in en üst düzey liderlerinden biri. Irak hükümeti Cesim’in, ABD’nin 2019’da Suriye’nin kuzeybatısındaki düzenlediği saldırı sırasında ölen IŞİD kurucusu Ebubekir el-Bağdadi’nin ve şu anki lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin yardımcısı olduğunu belirtti.

'Kilit rol'

Sözcü'de yer alan habere göre, Reuters’a bilgi veren bölgeden üst düzey bir güvenlik kaynağı ve iki Irak güvenlik kaynağı, Cesim’in kuzeybatı Suriye’de olduğunu ve Türkiye’den gelen istihbaratın Cesim’in yakalanmasında kilit rol oynadığını söyledi. Kaynakların, gizli güvenlik operasyonlardan bahsettikleri için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuştuğu belirtildi.

Irak ve Türk hükümetlerindeki yetkililer, Cesim’in yakalanmasıyla ilgili sorulara yanıt vermediler.

The Times: IŞİD'ın geri dönüş umutlarına darbe

İngiliz The Times gazetesi ise Cesimi'nin yakalanması ardından bir analiz yayınlayarak, IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin yardımcısı Sami Cesim’in yakalanmasının, örgütün geri dönüş umutlarına en büyük darbeyi vuracağı yorumunda bulundu.

The Times'da yer alan Catherine Philp imzalı makalede “Cesim’in yakalanması IŞİD’in geri dönüş umutlarına darbe vuracak” başlığı dikkat yankı uyandırdı.

Analizde, en güçlü olduğu dönemde yılda 2 milyar dolar gelir elde ettiği düşünülen IŞİD için, Afganistan’daki batılı güçlerin çekilmesiyle yeniden yayılma fırsat doğduğu vurgulandı. Ancak, Cesim’in yakalanmasının bu fırsatın önündeki en büyük kayıplardan biri olduğu belirtildi.