Reuters'dan Altılı Masa analizi: Erdoğan'ın 20 yıllık saltanatını sona erdirecek oylama

Reuters'dan Altılı Masa analizi: Erdoğan'ın 20 yıllık saltanatını sona erdirecek oylama
Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu duyurmasının dünya basını yansımaları devam ediyor. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, elde ettiği kulislere göre Kılıçdaroğlu'na HDP ile görüşmesi için destek geldiğini yazdı.

Reuters, Altılı masanın ortak adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, HDP ile görüşmesi yönünde destek geldiğini yazdı. Reuters, yaklaşan seçimler için "Erdoğan'ın yirmi yıllık saltanatını sona erdirebilecek oylama" benzetmesinde bulundu.

Gözler HDP'de

Millet İttifakı'nın 2023 genel seçimleri adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmasının ardından gözler HDP'ye çevrildi. Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanlığı yarışı öncesinde HDP ile görüşmesinin olumsuz bir hava yaratacağı düşünülürken, ana muhalefet bloğundan görüşmenin gerçekleşmesi yönünde destek geldi.

"İYİ Parti ve Saadet Partisi'nden destek geldi"

Reuters'ın haberine göre, daha önce 6'lı masadan üst düzey bir parti yetkilisi "HDP desteği, milliyetçi seçmenleri caydırabilir" açıklamasının ardından İYİ Parti ve Saadet Partisi'nden, HDP ile görüşmelere destek geldi.

Haberde, "Erdoğan'ın yirmi yıllık siyasi saltanatını sona erdirebilecek oylamalarda belirleyici bir rol oynayacağı düşünülen HDP'nin desteği olmadan, oyların yüzde 50'sinden fazlasını alması gereken ilk turda zafer kazanması pek olası görünmüyor" denildi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin Kılıçdaroğlu'nu desteklemesinin önünü açabilecek "ilkeler hakkında" görüşmeler yapılması çağrısında bulundu. Mithat Sancar'ın çağrısının ardından Saadet Partisi sözcüsü Birol Aydın, Habertürk'e yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, diğer partilerin HDP ile diyalog kurmasına itiraz etmeyeceğini ancak kendisinin görüşmelere katılmayacağını belirtti. Haberde, DEVA ve Gelecek partilerinin de HDP ile görüşmeye sıcak baktığının söylendiği yer alırken, HDP'nin, kendi adayını çıkaracağını söylediği ancak bu kararı yeniden değerlendirdikleri aktarıldı.

Haberde ayrıca şu sözlere yer verildi: "Erdoğan'ın yirmi yıllık siyasi saltanatını sona erdirebilecek oylamalarda belirleyici bir rol oynayacağı düşünülen HDP'nin desteği olmadan, oyların yüzde 50'sinden fazlasını alması gereken ilk turda zafer kazanması pek olası görünmüyor"