Reuters: Washington, Ankara'nın Etiyopya'ya sattığı iddia edilen SİHA'lardan rahatsız

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin Etiyopya'ya sattığı iddia edilen silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Washington'da rahatsızlık yarattığını haberleştirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Aralık 2021 18:03
Reuters: Washington, Ankara'nın Etiyopya'ya sattığı iddia edilen SİHA'lardan rahatsız

Reuters'ın ismini vermediği iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Etiyopya hükümetinin SİHA'ları isyancılara karşı kullandığına dair işaretlerin arttığı, ABD'li yetkililerin de Etiyopya'ya SİHA satışı konusunu Türkiye ile görüştüğü kaydedildi.

Ankara'dan Washington'a teminat yanıtı

ABD Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, geçen hafta Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette "Etiyopya'daki SİHA kullanımı ve sivillerin zarar görme riski" konusundaki raporları gündeme getirdi. Feltman'ın Ankara'da şimdi tüm yabancı aktörlerin müzakereler ve savaşın sona ermesi için baskı yapması zamanı" mesajı verdiği kaydedildi.

Reuters'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Batılı yetkili ise Ankara'nın Washington'ın endişelerine, "Etiyopya anlaşmasına insani koşullar ekleneceği ve SİHA'ların ne şekilde kullanılacağının çerçevesini çizen imzalı teminat isteneceği" şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

Türkiye'ye yaptırım sorusu cevapsız kaldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Mayıs ayında Etiyopya'ya savunma ürünleri ihracatına kısıtlamalar getirmiş, Eylül ayında da Beyaz Saray, bölgede istikrarı tehdit edecek, krizi derinleştirecek ya da insani yardımları sekteye uğratacak politikalara doğrudan ya da dolaylı olarak karışanlara yönelik yaptırımları yürürlüğe koymuştu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı ise yaptırımların Türkiye'ye karşı uygulanıp uygulanmayacağına yönelik soruyu cevapsız bıraktı. ABD Hazine Bakanlığı yaptırımların karar mercii olması açısından önem taşıyor.

Reuters'a konuşan Batılı yetkili, Washington'ın endişelerinden bahsederek satışların Etiyopya hükümetine yönelik Amerikan yönetiminin getirdiği kısıtlamaları ihlal edebileceğini kaydetti.

'Türkiye politikalarını uygulamaya devam edecek'

Üst düzey bir Türk yetkilinin haber ajansına verdiği demece göre, Washington'ın yapılan birkaç görüşmede Ankara nezdinde hoşnutsuzluğunu dile getirdiği belirtildi. İsmi açıklanmayan yetkili, ABD'nin rahatsızlıklarına rağmen Türkiye'nin bu bölgede belirlediği politikaları uygulamaya devam edeceğini kaydetti.

Etiyopya hükümet ve ordu kaynaklarının ise Reuters'ın ayrıntılı bilgi talebine yanıt vermediği belirtildi.

Etiyopya'ya savunma ihracatı 95 milyon dolara yükseldi

Türkiye, Bayraktar TB2 tipi SİHA'ların yurt dışına satışıyla ilgili ayrıntıları resmi olarak açıklamasa da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden bazı sonuçlar elde etmek mümkün. TİM'e göre Etiyopya'ya savunma ve havacılık sanayi ürünleri ihracatı 2020'nin 1 Ocak-30 Kasım döneminde 235 bin dolarken 2021'in aynı döneminde yaklaşık 95 milyon dolara yükseldi.

Etiyopya'daki olaylar

Etiyopya hükümetiyle ülkenin kuzeyindeki Tigray Halk Kurtuluş Cephesi arasında bir yılı aşkın süren çatışmalarda binlerce sivil yaşamını yitirmiş milyonlarca insan ise yerlerinden olmuştu.

Tigraylı isyancılar, hükümet birliklerinin ilerleyişi karşısında Pazartesi günü yaptıkları açıklamada kuzeydeki bazı bölgelerden geri çekileceklerini bildirmiş, BM'ye bir mektup yazarak bölge semalarında "SİHA'lar ve diğer düşman hava araçlarına" karşı uçuşa yasak bölge oluşturulması çağrısı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler geçen hafta Etiyopya'daki insan hakları ihlalleri konusunda bağımsız bir araştırma başlatılmasını kararlaştırmış, Etiyopya hükümeti de kararı kınadığını açıklamıştı.

SİHA kullanımına kanıt uydu görüntüleri

Reuters'a konuşan, Etiyopya'da konuşlu bir yabancı askeri yetkili ise uydu görüntüleri ve diğer kanıtların savaşta SİHA'lar kullanıldığına dair net işaretler verdiğini, bölgede 20 kadar SİHA kullanıldığının tahmin edildiğini belirtti. SİHA'ların kaçının Türk malı olduğu ise bilinmiyor. Askeri yetkili, SİHA'ların işletilmesi için yabancı ülkelerin operatör gönderip göndermediği şeklindeki soruya ise "Türk personelinin buraya geldiğini biliyorum" yanıtı verdi.