Putin'den Macron ve Scholz'a: Gıda sorununu tartışmaya hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa ve Almanya liderleri ile bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatına yeniden başlanmasını mümkün kılacak yolları tartışmaya istekli olduğunu ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Mayıs 2022 18:04
Putin'den Macron ve Scholz'a: Gıda sorununu tartışmaya hazırız

Kremlin'den gelen açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderler arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinin gündemini gıda sorunu oluşturdu.

Rusya ve Ukrayna dünyadaki buğday arzının yaklaşık üçte birini karşılıyor. Rusya küresel gübre ihracatçısı, Ukrayna ise mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı olmasıyla büyük bir önem taşıyor.

'Üstümüze düşeni yapmaya hazırız'

Kremlin yaptığı açıklamada Putin'in, "Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına devam etmesi de dahil olmak üzere engelsiz gıda ihracatı için alternatif yollar aranmasında kendi üstüne düşeni yapmaya hazır" ifadelerini kullandığını belirtti.

'Yaptırımları kaldırın, gıda ihracatını artıralım'

Putin'in Macron ve Scholz'a, Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılması halinde gübre ve tarım ürünleri ihracatını arttırmaya hazır olduklarını ilettiği de aktarıldı. Putin, İtalya ve Avusturya liderleriyle son günlerdeki görüşmelerinde de bu konuyu dile getirmişti.

Ukrayna ve Batı ülkeleri Rusya'yı, Ukrayna'yı işgalinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve tahıl, yemeklik yağ, yakıt ve gübre fiyatlarının yükselmesine neden olan gıda krizini silah olarak kullanmakla suçlarken Rusya da sözkonusu durumun suçlusunun yaptırım uygulayan Batı ülkeleri ve limanlara mayın döşeyen Ukrayna olduğunu söylüyor.

'Müzakerelere açığız'

Kremlin, Putin'in telefon görüşmesinde Rusya'nın Ukrayna ile müzakerelere devam etmeye istekli olduğunu söylediğini de vurguladı.

"Kiev sebebiyle ara verilen müzakerelere özel bir ilgi gösterildiğini" ifade eden Kremlin, "Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya tarafının müzakerelere açık olduğunu teyit etti" dedi.

halktv.com.tr Dış Haberler