Putin: Yaptırımlara rağmen Rus finans sistemini korumayı başardık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin küresel ekonominin temel ilkelerini ihmal ettiğini ve bunun sonucunda küresel ekonomideki sorunların kronik hale geldiğini vurguladı. Putin, yaptırımlara rağmen ülkesinin ekonomisini korumayı başardıklarını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2022 16:05
Putin: Yaptırımlara rağmen Rus finans sistemini korumayı başardık

Rus haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin BRICS İş Forumu'nda çevrimiçi konuşma yaptı.

Putin konuşmasında, "Batı, dünyanın zararına olacak şekilde sorumsuz makroekonomi politikaları izliyor" dedi.

Rus lider, "Şu anda sürekli olarak yeni, siyasi saikli yaptırımlar uygulanıyor, rakiplere baskı uygulama mekanizmaları güçlendiriliyor. İşbirliği bağları bilinçli olarak koparılıyor, lojistik zincirleri bozuluyor. Tüm bunlar, küresel ölçekte iş dünyasının çıkarlarına zarar veriyor, tüm ülkelerdeki halkların refahına olumsuz yansıyor" ifadelerini kullandı.

Putin, Batı'nın bu tutumu sonucunda küresel ekonomideki sorunların kronik hale geldiğine dikkat çekerek ticari faaliyetlerinin azaldığını, işsizliğin arttığını, hammadde ve bileşen açığının tırmandığını, küresel gıda güvenliğini sağlama konusundaki zorlukların derinleştiğini, tahıl ürünlerinin ve diğer temel tarım ürünlerinin fiyatlarının arttığını vurguladı.

'Yeni bir uluslararası para birimi oluşturulması için çalışmalar sürüyor'

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkelerinin para birimleri temelinde yeni bir uluslararası para birimi oluşturma konusunda çalışmaların sürdüğünü anlatan Putin, Rus iş çevrelerinin BRICS ülkelerinin iş topluluklarıyla koordinasyon içinde ulaşım altyapısını geliştirmeye yönelik operasyonel adımlar attığını, lojistik rotalarını yeniden düzenlediğini ve yeni üretim zincirleri kurduğunu da kaydetti.

'Rus finans sistemini korumayı başardık'

Rusya'nın makroekonomik politikasının ise yaptırımlara rağmen etkisini gösterdiğini belirten Putin, Rus finans sistemini korumayı, vatandaşlara sosyal destek sunarak sanayi alanındaki duruma istikrar kazandırmaya başlamayı başardıklarını ifade etti. Rusya'nın stratejisinin değişmez olduğunun da altını çizen Putin, ülkenin potansiyelini artarak herkesle eşitlik ilkeleri temelinde çalışmaya hazır olduklarını ekledi.