Putin ve Şi bir arada: Rusya bile sizi kıskanıyor

Putin ve Şi bir arada: Rusya bile sizi kıskanıyor
Dünyanın gözü Moskova'da gerçekleşen Şi-Putin zirvesinde.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Rusya'nın Başkenti Moskova'da bulunan Kremlin Sarayı'nda buluşan iki lider, ülkeleri arasındaki müttefikliğe vurgu yaptı.

Putin'in buluşmaya dair yaptığı açıklamalarda, "Çin çoğu uluslararası meselede adil, dengeli bir konumda duruyor. Rusya ve Çin'in birçok ortak hedefi var" derken müzakerelere de açık olduklarını şu sözlerle ifade etti: "Müzakerelere her zaman açığız, Çin'in Ukrayna'daki duruma dair planına saygı duyuyoruz."

"Rusya bile sizi kıskanıyor"

Çin son yıllarda çığır açıcı işler yaptığını söyleyen Rus lider, "Rusya bile sizi kıskanıyor" dedi.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi, tıpkı 10 yıl önce olduğu gibi şimdi de yeniden seçildikten sonra ilk kez Rusya'yı ziyaret etmeyi seçtiğini söyledi.

Şi, Rusya'da gelecek yıl devlet başkanlığı seçimleri yapılacağına dikkati çekerek "Güçlü liderliğiniz sayesinde son yıllarda ülke için sonuç elde etme ve refaha ulaşmada önemli ilerleme kaydetti. Rus halkının iyi teşebbüslerinizde sizi desteklemeye devam edeceğinden eminim." ifadelerini kullandı.

İki ülkenin ilerlerken aynı veya benzer hedeflere sahip olduğunu dile getiren Şi, "Kalkınma ve refah hedefimize ulaşmak için her iki ülke de şu anda büyük çaba sarf ediyor. Örneğin, Çin modelinde modernizasyon gerçekleştirme görevini belirledik. Rusya da ülkenin kalkınması için iddialı hedefler belirledi. İşbirliğimiz ve yakın etkileşimimiz ile bu hedeflere mutlaka birlikte ulaşacağımıza eminim." diye konuştu.

Şi, son yıllarda Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin gelişmesinden dolayı Putin'e minnettar olduğunu vurgulayarak "Çin ve Rusya uluslararası stratejik ortaklığının geliştirilmesinde bir yandan dünyada adalet ve eşitliği sağlama hedefine ulaşılmasını, diğer yandan bu süreçte ülkelerimizin kalkınmasını ve refahını sağlamalıyız." dedi.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi