Prens Harry: Babam bize hep acı çektirdi

Kraliyetten eşi Meghan Markle ile birlikte ABD'ye yerleşen Prens Harry, yine verdiği röportajla ailesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Harry, babası Prens Charles için "küçükken bize hep acı çektirdi" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mayıs 2021 14:51
Prens Harry: Babam bize hep acı çektirdi

Karısı Meghan Markle ile birlikte Oprah Winfrey'in sorularını yanıtladığı röportajla gündemi sarsan Prens Harry, yine bırakıp gittiği ailesini ağır sözlerle eleştirdi.

Meghan Markle ve oğlu Archie ile birlikte ABD'nin Los Angeles kentinde kendine yeni bir hayat kuran Harry, bir dijital TV kanalı için çekilen ve Oprah Winfrey ile birlikte hazırladıklakı The Me You Can't See (Göremediğiniz Ben) adlı program için bir kez daha kamera karşısına geçti. Akıl sağlığı konusuna odaklanan bir program olan The Me You Can't See'de, çocukluğuna ve aileden ayrılışına dair açıklamalar bulundu. Prens Harry, ayrılmadan önce 'kendini tuzağa düşürülmüş gibi' hissettiği İngiliz kraliyet ailesini yine ağır sözlerle eleştirdi. Özellikle de babası Prens Charles'a eleştiri okları yöneltti.

Ailesini ağır sözlerle eleştirdi

Prens Harry, beş bölüm olarak tasarlanan TV programında babası Prens Charles'ın, çocukken kendisine acı çektirdiğini, ailenin kendisine zorbaca davrandığını, özellikle de karısı Meghan Markle intiharın eşiğine gelmişken kendilerine karşı ilgisiz davrandığını ileri sürdü.

'Tamamen terk edildik'

Harry, Oprah Winfrey ile yaptığı bu röportajda, aileden ayrılık kararı almalarının en büyük sebebinin, yakınlarının kendisine ve karısına karşı sergilenen bu ilgisizlik olduğunu anlattı. Prens Harry, o dönemde aile tarafından tamamen terk edildiklerini belirtti.

'Meghan mücadele veriyordu'

İngiliz kraliyet ailesine, deyim yerindeyse 'tam cepheden saldıran' Prens Harry, geçmişte ailesinin kendisine yardım edeceğini düşündüğünü ama yanıldığını söyledi. Harry "Ama her soru, heristek her uyarı, tam bir sessizlik ve tam bir ihmalle karşılandı. Bunları çözebilmek için dört yıl harcadır. Ailede kalabilmek ve görevlerimizi yerine getirebilmek, işimizi sürdürebilmek için mümkün olan her şeyi yaptık" diye konuştu.

Harry, konuşmasının bu bölümünü "Ama Meghan, büyük bir mücadele veriyordu" diye tamamladı. Aile içinde kendilerini tuzağa düşürülmüş hissettiklerini ve ayrılmaktan başka seçenek kalmadığını anlattı Prens Harry. Prens sözlerini şöyle sürdürdü: "Sonuçta, kendi ailem için bu kararı verdiğimde bana hala 'Bunu yapamazsın' diyorlardı. Meghan hayatına son verecekti. Bu şekilde olmamalıydı"

İntihar konusu yine gündeme geldi

Meghan'ın oğulları Archie'ye altı aylık hamileyken, kendisine 'hayatına son vermek istediğini' anlattığına da değindi Prens Harry. 2019 yılının Ocak ayında Royal Albert Hall'a doğru ilerlerken, altı aylık hamile olan Meghan Markle'ın kendisiyle 'hayatına nasıl son vereceğine dair pratikler üzerinde' konuştuğunu anlattı. Prens, bunun da kendisine annesi Prenses Diana'nın, 1997 yılında ölmeden önceki son birkaç haftasını hatırlattığını belirtti. Annesi öldüğünde henüz 13 yaşında olduğunu hatırlatan Prens Harry, Diana'nın tabutunun arkasında yürürken ilk düşündüğünün de şu cümle olduğunu söyledi: 'Hayatı istemiyordum'

Yüz ifadesi dikkat çektmişti

Prens Harry ve Meghan Markle, hamile Düşes'in intihar düşüncesi açtığı gece, Royal Albert Hall'da bir etkinliğe katılmıştı. O gece Markle, her zamanki neşeli tavırlarını sergilerken Prens'in düşünceli ve canı sıkkın hali ise dikkatlerden kaçmamıştı. Zoraki gülümseyen Harry, o gece sürekli olarak karısının elini tutmuştu. 

'Meghan, hayatımdaki bir kadını daha kaybetmemi istemedi'

Meghan Markle'ın kendisine intihardan ve hayatını nasıl sona erdireceğini düşündükten sonra fikrini değiştirdiğini anlattı Harry. Bunun nedenini de "Çünkü Meghan, benim hayatımdaki bir diğer kadını da kaybetmesini istemiyordu" diyerek açıkladı. Annesi Diana'nın, 1997 yılında, sevgilisi Dodi El Fayed ile birlikte hayatını kaybetmesinden sonra içinde hep Meghan'ı da kaybedeceğine dair bir korku taşıdığını da itiraf etti Prens Harry.

Annesinin cenaze törenini hiç unutmadı

Winfrey'e 'Tarih kendini tekerrür ediyordu' diyen Harry sözlerini şöyle sürdürdü: "Annem, beyaz olmayan biriyle bir ilişki içindeyken ölümüne kovalandı. Ve bak şimdi ne oldu. Hayatımdaki bir kadını daha kaybetme ihtimali inanılmayacak kadar tetikleyici. Ve liste giderek büyüyor" Prens Harry, annesinin ölümünden sonra alkol ve uyuşturucuya sığındığının altını çizdi. Harry, Londra'da kalmanın anksiyetesini büyüttüğünün altını çizdi. Sürekli annesinin cenaze töreninde duyduğu seslerin ve görüntülerin kafasının içinde gezindiğini anlattı.

Annesinin desteğini hissediyor

ABD'ye taşınma karanından hiçbir pişmanlık duymadığını da anlattı Prens Harry. Annesi Diana'nın da bu konuda kendisine yardım ettiğine inandığını sözlerine ekledi.

'Babam bizde çok acı çektirdi'

Babası Prens Charles'ın, çocukken kendilerine nasıl davrandığına değinen Harry, Kraliçe 2. Elizabeth'in Charles'ı nasıl yetiştirdiğini de masaya yatırdı. Bu döngüyü kırmak için de aileden ayrılmaya karar verdiğini vurguladı. Prens, "Babam bana ve William'a hep şunu söylerdi: "Benim için böyleydi, senin için de böyle olacak" derdi. Oysa sen acı çektin diye bu çocuklarının da acı çekmesi gerektiği anlamına gelmez. Aslında bunun tam tersi. Eğer siz acı çektiyseniz, bütün bu negatif deneyimlerinizi çocuklarınızın yaşamaması için elinizden geleni yapmanız gerekir"