Polonya sınırına yapılmak istenen duvara Almanya’dan destek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, göçmenlerin yasadışı girişlerini önlemek için Belarus sınırına 350 milyon euro değerinde bir duvar inşa etmeyi planlayan Polonya’ya, destek verdiklerini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2021 08:27
Polonya sınırına yapılmak istenen duvara Almanya’dan destek

Seehofer, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Polonya’nın duvar inşasına yönelik, "Sınırların korunması meşrudur" ifadelerini kullandı.

'Sınırdaki kontroller artacak'

Seehofer, yasadışı sınır geçişlerini önlemek için dış sınırlarımızın korunması gerektiğini vurgulayarak, "Almanya-Polonya sınırındaki kontrolleri artıracağız. Sekiz yüz kişilik polis ekibini şimdiden konuşlandırdık" diye konuştu. Alman Bakan, gerekirse bu sayının artırılabileceğini de sözlerine ekledi.

Seehofer, Polonyalı mevkidaşı Mariusz Kaminski’ye geçen hafta bir mektup yazarak ortak devriye önerisini dile getirmişti.

Neo Naziler devriye geziyor

Alman polisinin Polonya sınırında silahlı olduğu belirtilen 50’den fazla aşırı sağcıyı durdurduğu kaydedilirken Neo Nazi örgütlerle bağı olan Üçüncü Yol adlı partinin sınırlarda geçişin engellenmesi yolundaki çağrısı üzerine grubun Polonya sınırına yakın Guben kasabasında devriye gezdiği bildirildi.