'Polexit' iddiaları Polonya'yı karştırdı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Polonya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılması (Polexit) hakkında çıkan söylentilere yönelik bir açıklama yaptı. Morawiecki, Polonya'nın AB'den ayrılma gibi bir arzusu olmadığını belirterek, muhalifleri Polexit hakkında söylediklerini çarpıtmakla suçladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2021 11:06
'Polexit' iddiaları Polonya'yı karştırdı

Polonya Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz hafta AB yasalarının ulusal yasalardan üstün kabul edilmesinin Polonya anayasasına aykırı olduğuna hükmetmişti. Söz konusu kararla birlikte ülke içinde yükselen Polexit iddialarına yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Morawiecki, "Muhalefet bizim AB'den ayrılarak birliği zayıflatmak istediğimizi ima ediyor. Bu kesinlikte yalan haber. Bu, AB'yi zayıflatmaya yönelik bir yalan" diye konuştu.

İnsanlar sokağa çıktı

Polonya'da Avrupa Birliği (AB) yanlısı yüz binlerce kişi, ülkelerinin birlikten ayrılacağı yönündeki kaygıları nedeniyle 100'den fazla yerleşim yerinde düzenlenen protestolara katılmıştı. Pazar günü gerçekleştirilen gösterilerde, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile yarattığı gerilim politikasını eleştirerek, ülkelerinin bloktan ayrılmasına (Polexit) karşı oldukları mesajı verdi.

'AB çökmeye başlar'

Polonya'da yaşanan gelişmeler sonrası Çek Cumhuriyeti'nden AB Komiseri Vera Jourova, "AB'de eşit kurallara Avrupa'nın her yerinde aynı şekilde saygı gösterilmesi ilkesini desteklemezsek, tüm Avrupa çökmeye başlayacak" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu'nda Değerler ve Şeffaflık Komiseri Jourova, "Bu nedenle, Polonya anayasa mahkemesinin kararına tepki vermemiz gerekecek" ifadesini kullandı.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ise Almanya ve Fransa'yı işaret ederek mahkemenin aldığı kararı desteklediğini belirtti.

Ne olmuştu?

Polonya Anayasa Mahkemesi, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki'nin AB hukuku ile ulusal yasaların çeliştiği durumlarda hangi yasanın üstün kabul edileceğinin belirlenmesi için yaptığı başvuruyu karara bağlamıştı. Yüksek mahkeme, AB yasalarının ulusal yasalardan üstün kabul edilmesinin Polonya anayasasına aykırı olduğuna hükmetmiş, öte yandan AB anlaşmalarındaki bazı maddelerin de anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekmişti.