Peskov: Putin, Erdoğan ve Reisi ile işbirliğini görüşecek

Peskov: Putin, Erdoğan ve Reisi ile işbirliğini görüşecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yarın İran'ın başkenti Tahran'da Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov sözkonusu toplantılardan önce yaptığı açıklamalarda Rus lider Putin'in ziyaretindeki öncelikli amacının Astana zirvesi olduğunu ancak Erdoğan ve Reisi ile ikili ilişkileri görüşeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7. toplantısı için 19 Temmuz Salı günü (yarın) İran'a gidecek. Aynı tarihte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de İran'da olacak. Tahran'da Suriye gündemli üçlü bir zirve yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın başladığı 24 şubattan bu yana yüz yüze görüşmek için Türkiye'ye davet ettiği ancak bir araya gelemediği Rus lider Vladimir Putin ile Tahran'da neler konuşacağı merak konusu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yarın Tahran'da gerçekleşecek, üçlü zirveye dair açıklamalarda bulundu. Rossiya-24 kanalında yayınlanan Ulusal İran Radyo ve Televizyonu ile yaptığı söyleşide Peskov, Putin'in Tahran ziyaretinin ana amacının Astana zirvesine katılmak olduğunu belirtti.

Yarın gerçekleştirilecek Suriye gündemli üçlü zirvede, yeni anayasa, siyasi çözüm süreci, terörle mücadele ve mültecilerin geri dönüşü gibi başlıkların ele alınması bekleniyor. Aynı gün Tahran’da, Astana formatında, Türkiye-İran-Rusya liderlerinin katılımıyla üçlü zirve de gerçekleştirilecek.

İşbirliği vurgusu

Rusya'nın haber ajansı TASS'da yer alan habere göre, "Buna ek olarak Başkanımızın üç görüşmesi var" diyen Peskov, "Bunlar Cumhurbaşkanı Reisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeler ve Başkan ayrıca İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i de ziyaret edecek. Bunun çok kapsamlı bir diyalog olmasını umuyoruz" dedi. Liderlerin görüşmelerinde ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra ticari ve ekonomik işbirliklerinin öncelikli olarak ele alınacağını ifade eden Peskov, "Toplantıda hem İran hem de Türkiye ile siyasi diyaloğun sürdürülmesi ve ilgili konularda görüş alışverişinde bulunulacak. Çünkü çevremizde çözülmesi için işbirliğimize ihtiyaç duyan pek çok sıcak nokta var" diye konuştu.

halktv.com.tr // Dış Haberler