Papa Francis'ten 'pişmanlık haccı' Kanada'ya gidiyor

Papa Francis'ten 'pişmanlık haccı' Kanada'ya gidiyor
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, geçmişte Kanada'da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda çocuklara uygulanan cinsel ve fiziksel şiddet nedeniyle özür dilemesinden birkaç ay sonra mağdurlarla bir araya gelmek için ülkeye ziyaret gerçekleştiriyor.

Papa Francis'in bugün başlayacak Kanada ziyaretinin Cuma günü sona ereceği ifade edilirken Kanada merkezli yayın kuruluşlarından CTV News'te yer alan habere göre Katoliklerin ruhani lideri sözkonusu ziyareti "pişmanlık haccı" olarak tanımladı.

Papa'nın Edmonton, Quebec ve Iqaluit'e seyahat etmesi ve burada yerli liderler ve geçmişte çocuklara fiziksel ve cinsel şiddet uygulandığı ortaya çıkan yatılı okuldan kurtulanlarla bir araya gelmesi planlanıyor.

'Öfke ve utanç duyuyorum'

Katoliklerin ruhani lideri mayıs ayında, Temmuz ayında ülkeye ziyaret yapacağını açıklamıştı. Papa Francis, Vatikan'da Kanadalı yerli gruplarından "Metis", "Inuit" ve "First Nations" ile görüşmelerinin ardından 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Kanada'da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında "öfke, utanç ve acı" duyduğunu belirterek, "Kilisenin bazı üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi ifade etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Kanada'da Katolik Kilisesi'nin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazılarının bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu. Kanada'daki Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, 1831-1996 döneminde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015'te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komisyon, yaşananları "kültürel soykırım" olarak tanımlamıştı. Sözkonusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.