Özbekistan'da tepki çeken atama: Cumhurbaşkanı, kızını kendi yardımcısı olarak atadı

Özbekistan'da tepki çeken atama: Cumhurbaşkanı, kızını kendi yardımcısı olarak atadı
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, büyük kızı Saida Mirziyoyeva'yı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadı.

Atama kararı, Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi tarafından 25 Ağustos Cuma günü kamuoyuna duyuruldu. Mirziyoyeva da sosyal medya hesabındaki unvanını "Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın Asistanı' olarak değiştirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, atama kararı, çoğu yurt dışında yaşayan Özbekistan vatandaşlarının bazılarının 'ironik' tepkileriyle karşılandı. Bazı Özbekistanlı sosyal medya kullanıcıları ise Mirziyoyeva'nın iletişim alanındaki deneyiminin ülkenin imajını düzeltmek konusunda babasına yardımcı olabileceğini söyledi. Saida Mirziyoyeva'nın kız kardeşi Şaknoza da üst düzey bir devlet memuru.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NA BAĞLI ÇALIŞIYOR

Özbekistan Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi'nden uluslararası hukuk alanında lisans derecesine sahip olan Saida Mirziyoyeva, 2008 yılında Taşkent Devlet Hukuk Üniversitesi'nden hukuk alanında, 2010 yılında Moskova Devlet Üniversitesi'nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Mirziyoyeva, 12 Nisan 2019'dan 29 Ocak 2020'ye kadar Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Bilgi ve Kitle İletişim Ajansı'nın müdür yardımcısı olarak çalıştı, 31 Ocak 2020'de Ulusal Kitle İletişim Araçlarını Destekleme ve Geliştirme Kamu Fonu Mütevelli Heyeti başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Etiketler :