Özbekistan'da OHAL: Karakalpaklar isyanı

Özbekistan'da OHAL: Karakalpaklar isyanı
Özbekistan'da yapılması öngörülen anayasal değişikliklerin üzerine Karakalpakistan Cumhuriyeti'nde düzenlenen protestoların ardından bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Özbekistan'da yapılması öngörülen anayasal değişikliklerin üzerine Karakalpakistan Cumhuriyeti'nde düzenlenen protestoların ardından bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Özbekistan'da 26 Haziran'da kamu tartışmalarına sunulan anayasal değişikliklerine ilişkin yasa tasarısı Karakalpakistan'da protestolara neden olmuş, yüzlerce kişi başkent Nukus'ta bir araya gelerek yasa tasarısına tepki göstermişti.

Geri adım atıldı

Anayasanın yeni redaksiyonundan Karakalpakistan Cumhuriyeti'nin statüsüne ilişkin egemenlik ve cumhuriyetin genel referandumla ayrılma hakkı ifadelerinin çıkarılmasının ülkede tepkiye neden olmasının ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Karakalpakistan bölgesinin özerk makamlarına anayasada yapılması planlanan değişikliklerden çekildiğini bildirdi.

2 Ağustos'ta bitecek

Mirziyoyev, vatandaşların güvenliğinin sağlanması, hak ve özgürlüklerinin korunması ve bölgede asayişin sağlanması için Karakalpakistan’da 2 Ağustos’a kadar sürecek olan olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı getirildi

Olağanüstü hal kapsamında Karakalpakistan genelinde saat 21.00’den 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Toplu etkinliklere yasak

Bir ay boyunca bölgede önemli bina ve yapıların koruması güçlendirilecek, araçlar dahil vatandaşların hareket özgürlüğüne kısıtlama getirilecek, vatandaşlara kimlik kontrolleri yapılacak, Karakalpakistan'a giriş ve çıkışlar kısıtlanacak, spor ve eğlence dahil toplu etkinlikler yapılmayacak.

Olağanüstü Hal Komisyonu Başkanlığı oluşturuldu

Yayınlanan kararnameyle ayrıca Karakalpakistan Olağanüstü Hal Komisyonu Başkanlığı oluşturuldu ve başkanlığa Özbekistan Milli Muhafızlar Birliği Komutanı Rustam Corayev tayin edildi.

Karakalpaklar kimdir?

Karakalpakistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Karakalpaklar, uzun yıllar Kazaklarla iç içe yaşadığı bilinen Türk kökenli bir etnik gruptur.

1930 yılına kadar Kazak Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin özerk bölgesi olarak kalan Karakalpakistan, önce 20 Temmuz 1930'da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) devredilmiş, daha sonra 20 Mart 1932'de ise Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti statüsünü kazanmıştı. 1936'da ise Özbekistan SSCB'sine bağlanmıştı.

Kaynak:AA