Orman Yangınlarında 2 kişi Öldü, 500 Ev Kül Oldu

Orman Yangınlarında 2 kişi Öldü, 500 Ev Kül Oldu
New Mexico'daki orman yangınları, 500'e yakın evin kül olmasına ve 8.000'den fazla kişinin tahliye edilmesine yol açtı; iki kişi de yaşamını yitirdi.

ABD'nin güneybatısında yer alan New Mexico'da yaklaşık 500 evin yanmasına neden olan ve yaklaşık 8.000 sakinin Ruidoso dağ tatil beldesinden tahliye edilmesine yol açan orman yangınlarında iki kişi öldü.

New Mexico Eyalet Polisi yaptığı açıklamada, yanmış bir arabanın sürücü koltuğunda kimliği belirlenemeyen bir kişinin iskelet kalıntılarının bulunduğunu bildirdi. Bir diğer kurbanın ise 60 yaşındaki Patrick Pearson olduğu belirlendi.

TARİHİNDEKİ EN YIKICI ORMAN YANGINI

New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham gazetecilere verdiği demeçte, iki yangında yerle bir edilen 1.400'den fazla bina arasında yaklaşık 500 evin bulunduğunun düşünüldüğünü ve bu durumun eyalet tarihindeki en yıkıcı orman yangınlarından biri haline geldiğini söyledi.

New Mexico'nun en büyük şehri Albuquerque'nin yaklaşık 215 kilometre güneydoğusundaki orman alanı, 2022'de iki kişinin ölümüne yol açan yangın da dahil olmak üzere bir dizi orman yangınına maruz kaldı.

2022'de eyalet, 341.000 dönümden (138.000 hektar) fazla alanı yakan Amerika Birleşik Devletleri kıtasındaki en büyük yangına maruz kaldı.

Kaynak:Reuters