Ölüme Kalkan El! Gazze İçin Acil İnsani Yardımı ABD Veto Etti!

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. ABD'nin kararına tepki yağdı.

BMGK'de Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı, düzenlenen acil oturumda oylandı.

Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edildi. İngiltere "çekimser" oy kullanırken diğer 13 üye "evet" oyu kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek Konseye gönderdiği mektuba atıfta bulunulan karar tasarısında, Gazze Şeridi'ndeki korkunç insani durum ve Filistin halkının çektiği acılara işaret edilerek tüm sivil toplumların korunması gerektiği belirtiliyordu.

gazze-abd.jpg
ABD'nin BM Daimi Temscilisi Robert Wood, veto etti.

"DENGESİZ KARAR TASARISI OLDU, DESTEKLEYEMEDİK"

Açıklamayı yapan ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Robert Wood, "Maalesef önerilerimizin neredeyse tamamı göz ardı edildi. Ve bu aceleye getirilmiş sürecin sonucu, gerçeklikten kopuk, ibreyi somut bir şekilde ileriye doğru hareket ettirmeyen dengesiz bir karar tasarısı oldu. Bu nedenle maalesef destekleyemedik" dedi.

"ÖNERİLERİMİZ REDDEDİLDİ"

Büyükelçi Robert Wood açıklamasında ayrıca karar metninde Hamas ve 7 Ekim olaylarıyla ilgili "kınama" dilinin kullanılmadığını belirterek karardaki ateşkes çağrısını "Belki de en gerçek dışı olanı, bu kararın koşulsuz ateşkes çağrısını içermesidir" sözleriyle eleştirdi. Woods, Gazze'de ateşkesin Hamas'ın yeniden güçlendireceğini ileri sürdü.

dha-855429744a05018efea9a425ae62adbd-1-t.jpg

OYLAMA

Rusya, Çin, Fransa, Japonya, Arnavutluk, BAE, Brezilya, Ekvador, Gabon, Gana, İsviçre, Malta ve Mozambik'in "evet" oyu verdiği, İngiltere'nin çekimser kaldığı karar tasarısı, ABD'nin oyuyla veto edilerek BMGK tarafından benimsenmedi.

FİLİSTİN: FELAKET

Filistin Gözlemci Devleti Daimi Gözlemcisi Riyad Mansour, kararın benimsenmemesini "felaket" olarak nitelendirdi. Mansour "Milyonlarca Filistinlinin hayatı pamuk ipliğine bağlı, her biri kutsal ve kurtarılmaya değer" ifadelerini kullandı.

İSRAİL BM DAİMİ TEMSİLCİSİNDEN ABD'YE TEŞEKKÜR

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, veto sonrasında açıklama yaparak "Bugün yanımızda durup liderliklerini ve değerlerini gösterdikleri için ABD'ye ve Başkan Biden'a teşekkür ediyorum" dedi.

dha-855429744a05018efea9a425ae62adbd-2-t.jpg

FRANSA: ACİL VE KALICI ATEŞKES

Fransa Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, BM şefinin Gazze'de ortaya çıkan insani trajedi konusunda alarm vermesinde haklı olduğunu belirterek "Fransa bu karara bu nedenle oy verdi ve bu nedenle acil ve kalıcı bir insani ateşkes talep ediyoruz" dedi.

Kaynak:DHA

Etiketler :