Oğlu para dolu çantayla yakalanan Başbakan: Benim ilgim yok

Oğlu para dolu çantayla yakalanan Başbakan: Benim ilgim yok
Genel seçimler nedeniyle gerginliğin tırmandığı Papua Yeni Gine'de Başbakan James Marape'nin oğlu Mospal Marape içerisinde para dolu bir çanta taşıyan bir kişiyle yakalanarak tutuklandı.

Papua Yeni Gine'nin Başbakanı James Marape'nin oğlu Mospal Marape'nin, içerisinde para dolu bir çanta taşıyan bir kişiyle yakalanarak tutuklanmasının ardından olayla ilişkisinin olmadığını açıkladı. Yerel basına yansıyan haberlere göre, seçimlerin başladığı Hela vilayetinde polis tarafından yakalanan ve içerisinde 1.56 milyon Papua Yeni Gine Kinası (7.6 milyon Türk lirası) bulunan çantayı, Mospal Marape'nin beraberindeki bir kişinin taşıdığı belirtildi.

'Benimle ilgisi yok'

Başbakan Marape ise oğlunun para transferine dahil olmadığını söyleyerek, "Durumun benimle hiçbir alakası yok" dedi. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'a konuşan Başbakan, "Oğlum, paranın taşındığı uçakta değildi, parayı taşıyan ekibin bir parçası da değildi. Şirketin müdürü olan ve parayı taşıyan başka bir kişiyle ilgili, tamamen başka bir konuydu. Konunun benimle ilgisi yok. Oğlum para taşınmasına herhangi bir katkı sağlamadı. Sadece o civarda bulunuyordu"

İnşaat şirketi: Çok büyük bir meblağ değil

Mospal Marape ile birlikte tutuklanan kişi, Ipwenz İnşaat Şirketi'nin idari direktörü Sethy Palipe, ülkede çok sayıda milyon dolarlık projenin sorumluluğunu üstlenen şirketin bir temsilcisi, sözkonusu paranın bir yol projesi için kullanılacağını iddia etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Ipwenz İnşaat Şirketi sözcüsü Jerry Manda ise "Para, Nipa Ambua Yolu projesinde kullanılacak bir geliştirme ödemesiydi. Ipwenz daha önce de inşaat amaçlarıyla bu miktarlarda para çekmişti" ifadelerini kullandı. Öte yandan, şirketin sözcüsü 100 milyon kinalık projeler yürüten Ipwenz için "bavuldaki 1.56 milyon kina büyük bir para değil" dedi.

Marape ve beraberindeki kişiyi tutuklayan polis ise, "Aracı durdurduk ve sürücünün bavulu dikkatle koruduğunu fark ettik. Çantayı açtığımızda ise büyük miktarda nakit para bulduk. Onları sorgulamamız gerekiyordu bu nedenle birkaç saat onları alıkoyduk. Geçerli bir sebepleri olduğu için onlara herhangi bir suçlamada bulunmadan serbest bıraktık" ifadelerini kullandı.

Papua Yeni Gine'deki genel seçimlerde oy kullanma işlemleri pazartesi günü başladı. Sandıkların üç hafta sonra kapanması ve Temmuz ayı sonunda ise seçim sonuçlarının açıklanması bekleniyor.