O Helikopterin Yaşı Şaşırttı! Çoğu Ülke Envanterinden Çıkarmış!

O Helikopterin Yaşı Şaşırttı! Çoğu Ülke Envanterinden Çıkarmış!
Tüm dünya İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesini konuşuyor. Kazaya dair ayrıntılar ortaya çıkmayı sürdürüyor. Reisi'nin içinde bulunduğu Bell 412 modeli helikopter meğer 30 yaşındaymış. Birçok ülkenin ise bu uçağı yaşından dolayı envanterinden çıkardığı öğrenildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Reisi'nin ölümüne dair iddialar peşi sıra gelirken ölümün bir kazadan dolayı mı olduğu yoksa suikast mı olduğu tartışılıyor. Reisi'yi taşıyan helikopterle ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı.

Helikopterin ABD üretimi 30 yaşındaki bir Bell 412 olduğu öğrenildi. Helikopteri yaşından dolayı pek çok ülkenin envanterinden çıkardığı ortaya çıkan bilgiler arasında.

ucak.jpg

Savunma Sanayi sitesinde yer alan habere göre, Bell Helicopter (Bell Textron) 1960’ların sonunda Kanada ordusu için orijinal UH-1 Iroquois’in bir üst versiyonu olarak Bell 412’yi geliştirdi. Yeni tasarımda bir yerine iki turboşaft motor kullanılmış ve bu sayede daha fazla taşıma kapasitesi elde edildi.. Helikopter 1971 yılında tanıtıldı ve ABD askeri eğitim belgelerine göre hem ABD hem de Kanada tarafından hızla benimsendi.

aa-20240520-34624928-34624917-iran-cumhurbaskani-reisi-helikopter-kazasinda-hayatini-kaybetti.jpg

reisi.jpeg