Norveç enerji grevi Avrupa'yı vurdu: Gaz fiyatlarında artış

Norveç enerji grevi Avrupa'yı vurdu: Gaz fiyatlarında artış
Norveç'te enerji sektörü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının sonrası Avrupa'da gaz fiyatları yaklaşık yüzde 7 artarak 157 euro oldu.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF'de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, 1 Temmuz'da megavatsaat başına 147 eurodan kapandı. Norveç Petrol ve Gaz Birliğinden yapılan açıklamaya göre, ülkedeki enerji çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar ücret konusunda anlaşmaya varılamadığı için greve gidecek.

Üç açık deniz sahasında grev başlayacak

Yarın üç açık deniz sahasında grev başlayacak ve çözüm bulunamaması durumunda 6 Temmuz'da üç sahada daha çalışmalar durdurulacak. Sözkonusu sahalarda grevin başlamasıyla ülkenin doğalgaz üretimi günde 292 bin varil petrol eşdeğeri azalacak. Bu da doğalgaz ihracatının yüzde 13 düşmesi anlamına geliyor.

130 bin varil kaybı öngörülüyor

Öte yandan, petrol üretiminde de günlük 130 bin varil kayıp olacağı hesaplanıyor. Avrupa için önemli bir doğalgaz tedarikçisi olan Norveç'ten yapılan açıklamanın ardından doğalgazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 12:15 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 6,8 artışla 157 euroya yükseldi.

Grev kararı alınması

Norveç Petrol ve Gaz Birliğinden yapılan açıklamaya göre, ülkedeki enerji çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar ücret konusunda anlaşmaya varılamadığı için greve gidecek. Yarın üç açık deniz sahasında grev başlayacak ve çözüm bulunamaması durumunda 6 Temmuz'da üç sahada daha çalışmalar durdurulacak.

Kaynak:AA