Nijerya'da 40'tan fazla eşcinsel erkek gözaltına alındı

Nijerya'da 40'tan fazla eşcinsel erkek gözaltına alındı
Eşcinsellerin birbirine sevgi gösteren hareketlerde bulunmasının dahi yasak olduğu Nijerya'da 40'tan fazla eşcinsel erkek gözaltına alındı.

Nijerya gazetesi Punch, polisin Cumartesi öğleden sonra Lagos Eyaleti'nde bir otele baskın düzenleyerek 40'tan fazla eşcinsel erkeği gözaltına aldığını duyurdu. Gazete ayrıca polisin oteli de kordon altına aldığını iletti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Nijerya'da eşcinsel seks, 14 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Ülkede yalnızca eşcinsellerin seks yapmaları değil birbirilerine sevgi gösteren hareketlerle bulunmaları da yasak.

Ülkede teist inanç grupları, eşcinselliğe karşı çıkıyor. Nijerya'nın başkenti Abuja'da bulunan BBC muhabiri Chris Ewokor, ülkenin güneyindeki Evanjelik Hıristiyanların da, kuzeyindeki şeriat destekçisi Müslümanların da eşcinselliğe karşı çıktığını söylüyor. 1901'den beri eşcinselliğin yasak olduğu ülkede, 2013'te çıkarılan bir yasayla eşcinselliğe yönelik kısıtlamalar artırılmıştı.

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'ne (ILGA) göre eşcinselliğin yasak olduğu 72 ülke bulunuyor.

Etiketler :