Nicolas Maduro: Ya emperyalizm, ya Venezuela kazanacak

Nicolas Maduro: Ya emperyalizm, ya Venezuela kazanacak
Venezuela Devlet Başkanı Maduro, tüm dünyadaki elçilik binalarında eş zamanlı olarak düzenlenen basın toplantılarına telekonferansla katıldı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, tüm dünyadaki elçilik binalarında eş zamanlı olarak düzenlenen basın toplantılarına telekonferansla katıldı. Toplantıda, Venezuela’nın bugünkü problemleri değerlendirilerek, gelecek planlarla ilgili açıklamalar yapıldı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro tüm dünyadaki elçilik binalarında eş zamanlı olarak düzenlenen basın toplantılarına telekonferansla katıldı.

Toplantılara katılan Maduro Venezuela’nın bugünkü problemlerini değerlendirerek, gelecek planlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye ile görüşmesini de Venezuela’nın Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes aracılığıyla gerçekleştirdi.

Öncelikli hedefin Venezuela’nın bağımsızlığını sağlamak olduğunu söyleyen Nicolas Maduro, Venezuela’nın şu an evrensel karakter taşıyan saldırılara göğüs germekte olduğunu belirtti.

Venezuela’ya dışarıdan dikte edilenlerin bir karşılığı olmadığını belirten Maduro, diğer ülkelere karşı hiçbir emperyalist amacı bulunmayan ülkesinin şu an bir medya savaşının ortasında olduğunu söyledi.

Venezuela’nın hiçbir ülkeyi bombalamadığının ve işgal etmediğinin altını çizen Maduro, istediklerinin barış olduğunun altını çizdi.

Venezuela’yla İspanya arasında yaşanan travmanın bir benzerinin yaratılmaya çalıştığını söyleyen Maduro, Katalonya’daki saldırıya karşı dayanışma içinde olduklarını belirtti.

'KOLOMBİYA, VENEZUELA’YA KARŞI ABD’NİN YANINDA PROPAGANDA YAPIYOR'

Kolombiya’nın Venezuela’nın iç problemlerine yönelik tavrını eleştiren Maduro, Kolombiya’da %74 oranında fakirlik, %45 oranında ülkenin geneline yayılmış bir yoksulluk olduğunu söyledi, Kolombiya’nın en önemli meselesinin Venezuela olmasının anlamsız olduğunu belirtti.

Bu ülkelerin Venezuela’nın iç sorunlarını dünyanın bir meselesi gibi yansıtmak istediklerini ifade eden Maduro, şu an ABD’nin askeri operasyon tehditlerini ise BM anlaşmasına taciz olarak yorumladı, ABD’nin bu anlaşmanın aşırı güç kullanmamak ya da kullanmakla tehdit etmemek maddesini ihlal ettiğini söyledi.

Venezuela’ya karşı gerçekleştirilen kötü propagandanın ülke içinde gerçekleştirilecek bir askeri darbeyi haklı çıkarmak için yapıldığını belirtti. Bu propagandalarla Venezuela’nın diz çökmeye ve ABD’in başını çektiği emperyalist güçlere boyun eğmeye zorlanmakta olduğunu belirtti.

BOLİVARCI DEVRİME HİÇBİR ZAMAN İHANET EDİLMEDİ, EDİLMEYECEK"

Nicolas Maduro, emperyalizmin saldırılarına karşı Bolivarcı Devrimin yanında olanların ve destekleyenlerin bütün dünyada yükselmekte olduğunu söyledi. Ayrıca bütün eleştirileri dikkate aldıklarını, en küçük eleştirilerin bile onlara öğreteceği şeyler olduğunu belirtti.

Maduro, "Venezuela’yı her yönden kuşatmış olabilirler, kuşatsınlar. Kendinizi benim yerime koyun demiyorum. Bunların benim suçum olduğunu düşünebilirsiniz, bunu da kabul ediyorum. Ancak size şunu açıkça söylemek istiyorum ki, bu halka, Bolivarcı devrime hiçbir şekilde ihanet edilmedi, edilmeyecek. Biz burada gayet sağlam bir şekilde duruyoruz. Bugün, 21 Ağustos’ta biz buradayız ve Bolivarcı devrim ayakta." dedi.

Ayrıca, Latin Amerika entelektüellerine ve siyasi partilerin hepsine minnettarlığını iletmek istediğini çünkü Venezuela Bolivar Cumhuriyeti’nin yanında durarak büyük bir cesaret sergilediklerini söyledi.

Maduro, Venezuela’ya desteğini ve iş birliğini sunan bütün devrimci, ilerici güçlere teşekkür ederek, şu an oldukça sert bir dönemden geçtiklerini ve bu nedenle uluslararası ölçekte alacakları en küçük desteğin bile önemli olduğunu söyledi. Maduro, "Ya Venezuela’ya karşı yürütülen emperyalist saldırılar kazanacak, ya Venezuela kazanacak" dedi.

'DEVRİMCİYİZ, ANTİ EMPERYALİSTİZ, AMERİKAN HALKINI SEVİYORUZ'

Trump’a mektup yazacağını ve kendisiyle görüşmek zorunda kalacağını iddia eden Nicolas Maduro, ABD ile ilişkilerin düzelmesini istediğini belirtti. Bu sürtüşmenin azaltılması gerektiğini belirtirken, " Bolivar’dan, Fidel’den, Jose Marti’den, San Martin’den, Mao Zedung’dan, Lenin’den bahsediyoruz, devrimciyiz, anti emperyalistiz, Amerikan halkını seviyoruz, sömürgecilik karşıtıyız." dedi.

Anti emperyalist olsalar da Trump’la bir diyalog kurmak istediğini belirten Maduro, Donald Trump’a bir mektup yazacağını söyledi. Kendini izlediklerini bildiğini söyleyen devlet başkanı, savunma bakanlığında ve Beyaz Saray’da izlendiğini, diyalogdan, uyumdan bahsettiğinde korktuğunu zannettiklerini söyleyerek bunu reddetti. Savaştan bahsedenlere karşı barıştan bahsetmenin cesaret istediğini belirterek, CIA, savunma bakanlığı, pentagon vb.nin aksine Venezuela’nın başka bir şey istediğini söyledi.

'DARBECİLER MIAMI’DEN YÖNETİLİYOR'

Maduro, bir komplo teorisi aktaracağını söyleyerek, üç grubun varlığına değindi. Bu üç grubun da yakalandığını ve itiraf ettiklerini, Miami ile bağlantılarının deşifre edildiğini ve çok paraları olduğunu söyledi.

İçlerinden bir grubun 2002, 11 Nisan darbesini gerçekleştiren gruptan kişiler olduğunu, ABD istihbaratıyla bağlantılı olduklarını, bütün dünyaya dağılmış olduklarını ve etkin bir şekilde hareket ettiklerini, ancak Venezuela’da kısmi olarak etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

Diğer bir grubun ise, 2012-2015 mavi devrimi yapan grup olduğunu söyledi. Bu üç grubun hala güçlü olduğun, her zaman satın alınabilen vatan hainlerinin bulunduğunu belirtti.

MİLYONLARCA KİŞİNİN KATILDIĞI TATBİKATLAR DÜZENLENECEK

Buna karşılık Maduro, kendilerinin de darbe karşıtı gruplar örgütlemeye başladıklarını belirtirken, olağanüstü askeri tatbikatlar yapacaklarını, milyonlarca kişinin ve binlerce askerin katıldığı Bolivarcı Egemenlik 2017 isimli bir tatbikat düzenleyeceklerini duyurdu. Mobilizasyon, savunma planları, hava savunma sistemleri tanıtılacağını ve işgal edilemez bir ülke olduklarını göstereceklerini ilan etti. Askeri kapasitelerini arttırdıklarını, sürekli savaşa hazırlandıklarını söyledi. Maduro, ayrıca Venezuela ordusunun cesaretinin görülmesi gerektiğini, kendilerine saldıracak herkesin yenileceğini belirtti. Bu cumartesi ve pazar günleri bu tatbikatların gerçekleşeceğini bildirdi.

Etiketler :