NATO sürecine Stockholm bombası: İsveç'te resmi binaya Öcalan yansıttılar

NATO sürecine Stockholm bombası: İsveç'te resmi binaya Öcalan yansıttılar
İsveç'te terör örgütü YPG/PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın resmi ve örgüte ait görüntülerin, projeksiyonla binalara yansıtıldığına dair sosyal medyada paylaşımlar yapıldı.

Terör örgütü YPG/PKK'nın İsveç ile bağlantılı sosyal medya hesaplarında, projeksiyonla örgüte dair görüntülerin ve Öcalan'ın resminin, başkent Stockholm'deki tarihi belediye binasına yansıtıldığına dair görüntüler gündeme geldi.

Hesaplarda, Stockholm'de Globen Avicii Arena Spor Salonu'nun duvarına da aynı görüntülerin yansıtıldığına dair paylaşımlar yer aldı.

'Korsan eylem yapılmış olabilir'

thumbs-b-c-87b07902d705948808f9bc91ad844217-1.jpg

Stockholm polisi yaptığı açıklamada, sosyal medya hesaplarındaki görüntülerin gerçek olup olmadığının açıklığa kavuşturulamadığını bildirdi. Polis, "beyaz gecelerin" yaşandığı Stockholm'de, projeksiyonla duvara görüntü yansıtabilmek için yerel saatin 23:30'u geçmiş olması gerektiğini, bu saatte herhangi bir yetkilinin bulunmamasını fırsat bilen kişilerin, pazartesi günü korsan bir eylem yapmış olma ihtimali üzerinde durulduğunu açıkladı.

NATO üyeliği konusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine olumlu bakmadığını açıklamasının ardından İttifak ve ABD'den Ankara'nın iki ülkenin üyeliğini askıya almayacağından emin oldukları yönünde açıklamalar gelmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin endişelerini giderebileceğimizden eminim" ifadelerini kullanmıştı.

İttifakın genişlemesine yönelik herhangi bir kararın alınabilmesi için 30 üyenin de onayı gerekiyor. İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan diplomatlar ise Finlandiya ve İsveç'in Baltık Denizi'nde NATO'yu büyük ölçüde güçlendireceği için Erdoğan'ın baskı altında olacağını ifade etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Türkiye'ye yaptırım uygulayan ülkelerin, bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmesine 'evet' demeyiz. Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız, kusura bakmasınlar" demişti.

Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine karşı net bir tavrı olmadığını ve ülkenin mücadele ettiği terör örgütlerine destek veren ülkelerle NATO müttefiki olmanın tutarsızlık olacağını kaydediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da iki ülkenin adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine siyasi, finansal destek sağlaması, silah yardımı yapması, oraların terör yuvasına dönüşmesi NATO için de bir tehdit" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan NATO üyesi olmak isteyen İsveç, geçtiğimiz günlerde ise sıkılaştırılmış terör yasasının yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

Kaynak:AA