NATO Savunma Bakanları Toplantısı başladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere NATO Karargahı'na geldi. Toplantı, hazirandaki NATO Zirvesi'nden ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra düzenlenen ilk toplantı olması bakımından önem taşıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 14:50

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında başladı.

Toplantıda Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ediyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada, müttefiklerin kabiliyetlerine yönelik yeni hedefler için bakanların bu toplantıda kararlar alacağını bildirdi. Stoltenberg, "Bakanlar, Avrupa-Atlantik bölgesinin savunması için doğru kuvvetlerin doğru yerde doğru zamanda bulunmasını sağlayacak kapsayıcı bir plan üzerinde uzlaşacaklar" dedi.

NATO'nun ayrıca ilk yapay zeka stratejisini kabul edeceğini belirten Stoltenberg, 1 milyar euro yatırım hedefi içeren inovasyon fonunun da hayata geçirileceğini aktardı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın gündeminde ayrıca Afganistan, Rusya ile ilişkiler, terörle mücadele, Çin'in yükselişi, NATO-AB ilişkileri gibi konular bulunuyor.

Afganistan gelişmeleri ardından ilk toplantı

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, hazirandaki NATO Zirvesi'nden ve ittifakın bu yaz Afganistan'dan çekilmesinden sonra düzenlenen ilk toplantı olması bakımından önem taşıyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı