NATO, Finlandiya ve Blinken'dan art arda açıklamalar: Erdoğan ile masaya oturulacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine olumsuz baktığını ifade ettiği açıklamasının ardından Finlandiya ve NATO'dan art arda açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalarda Erdoğan ile masaya oturmaya hazır olunduğu mesajları verildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mayıs 2022 17:38
NATO, Finlandiya ve Blinken'dan art arda açıklamalar: Erdoğan ile masaya oturulacak

Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları toplantısının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu, İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliği konusundaki endişelerini gidermek için masaya oturulacağını ve uzlaşılacağını söyledi.

Finlandiya'dan 'görüşmeye hazırız' ifadesi

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Blinken'dan Çavuşoğlu yorumu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, "Çavuşoğlu ile görüştüm fikir birliğine varacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Blinken, NATO dışişleri bakanlarının Berlin'de bir araya gelmesinden sonra gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeyi kullandı:"ABD, ittifaka resmen başvurmayı seçerlerse İsveç veya Finlandiya'nın NATO uygulamasını güçlü bir şekilde destekleyecektir"

Rusya'nın komşusu Finlandiya'dan NATO üyeliğine başvuru kararı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, Helsinki'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen ortak basın toplantısında ülkenin NATO üyeliğine başvuru yapacağını duyurdu.

Önümüzdeki hafta Finlandiya'nın Brüksel'deki NATO merkezine resmi üyelik başvurusunu ileteceği öngörülüyor.

Ancak NATO'da kararlar oybirliği ile alınıyor ve Türkiye'nin başvuruyu veto etmesi, iki ülkenin de NATO'ya kabul edilememesine yol açar.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusuna dair yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil" diye konuşmuştu.

Açıklamalar, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un günlük basın brifinginde de gündeme gelmiş, Pentagon sözcüsü John Kirby, "Şu aşamada Türkiye'nin bu konudaki duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz" demişti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, bugün mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geleceklerini belirterek, "PKK'yı terör örgütü olarak sınıflandırmayacağımız doğru değil, böyle bir algı oluştuysa bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Pazar günü Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geleceğiz" dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da, "Türkiye daha önce Finlandiya’nın NATO’ya katılması için pozitif görüş beyan etmişti" ifadelerini kullanmıştı.

Yaptığı basın açıklamasında NATO'nun genişleme politikasına karşı olmadıklarını vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim tutumumuz gayet açık ve net. Olumsuz tavrımız açıkça iki aday ülkenin teröre verdiği somut desteklerle alakalı. İsveç Dışişleri Bakanından yapıcı bir tutum gelmiyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı daha gerçekçi bir tavır takınıyor" diyerek iki ülkeyi ayrı tuttu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı