National Geographic: Dünya'nın resmen 5 okyanusu var!
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 14.06.2021 12:31

National Geographic: Dünya'nın resmen 5 okyanusu var!

National Geographic, Antarktika'nın Güney Okyanusu'nu Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik ile birlikte 5. okyanus olarak resmen tanıdı.

National Geographic Antarktika'nın Güney Okyanusu'nu Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik ile birlikte haritalarında tanıdı. Dünya Okyanus Günü olan dün, Dünya'nın 5. okyanusunu resmen açıkladı. 1915'den bu yana atlas üretimi yapan National Geographic, bu sene ilk defa Güney Okyanusu'nun atlasta ''okyanus'' olarak yer alacağını açıkladı.

Dünyanın 'resmen' 5 okyanusu var!

National Geographic'teki haritacılar sonunda Antarktika'nın Güney Okyanusu'nu haritalarında tanıyarak Dünya okyanuslarının sayısını beşe çıkardı.

1915'ten beri dünya haritaları yayınlayan dernek, dün Dünya Okyanus Günü ile aynı zamana denk gelecek şekilde yeni politikasını kamuoyuna açıkladı.

National Geographic, okyanusu Antarktika çevresinde akan akıntıya bağlı olarak tanımladı - en kuzeyde 60. paralel güneye kadar uzanıyor.

'5. Okyanus bilim adamları tarafından tanındı'

Güney Okyanusu, haritalarında Arktik, Atlantik, Hint ve Pasifik'e katılıyor, ancak Antarktika'yı çevreleyen vücudun statüsü uluslararası olarak tartışmalı olmaya devam ediyor.

Yine de National Geographic, gözden geçirilmiş haritalarının insanların Güney Okyanusu hakkında farklı düşünmelerine yardımcı olacağını ve böylece onun korunmasını teşvik edeceğini umuyor. National Geographic Society coğrafyacısı Alex Tait yaptığı açıklamada, "Güney Okyanusu uzun zamandır bilim adamları tarafından tanındı" dedi.

"Ancak hiçbir zaman uluslararası bir anlaşma olmadığı için, bunu hiçbir zaman resmi olarak tanımadık. Bu, bazı yönlerden bir tür coğrafi ineklik” diye ekledi. "Onu her zaman etiketledik, ancak [diğer okyanuslardan] biraz farklı bir şekilde etiketledik. Bu değişiklik son adımı atıyor ve ekolojik ayrılığı nedeniyle onu tanımak istediğimizi söylüyordu"