Moskova'daki Saldırıyı O Örgüt Üstlendi!

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonu ve yakınlardaki bir belediye binası saldırıya uğradı. TASS, ölü sayısının en az 60 olduğunu 100 kişinin ise yaralandığını bildirdi. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırı anları anbean kayıt altına alındı.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki konser salonunda silahlı saldırı meydana geldi. Polis saldırının ardından teröristlerin peşine düşerken, IŞİD'den kendisine ait 'haber ajansı' aracılığıyla bir açıklama geldi. Örgüt, saldırının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.

BBC'nin aktardıklarına göre; IŞİD, Moskova saldırısını örgütün Telegram kanalı üzerinden üstlendi. Ancak örgütün daha önce de ilgisi olmayan saldırıları üstlendiği biliniyor.

Bir güvenlik kaynağı Amaq Ajansı'na şunları söyledi: İslam Devleti savaşçıları, Rusya'nın başkenti Moskova'nın eteklerindeki Krasnogorsk şehrinde büyük bir Hıristiyan topluluğuna saldırdı, yüzlerce kişiyi öldürüp yaraladı ve üslerine güvenli bir şekilde çekilmeden önce bölgede büyük yıkıma neden oldu.

Öte yandan TASS haber ajansı saldırının gerçekleştiği konser salonunun yakınlardaki Crocus Belediye binasında patlama yaşandığı bildirdi.

0ed95590-e886-11ee-8bf3-195418ba9285.jpg

En az üç kişinin kamuflaj giyerek Crocus Belediye Binası'na girdiği ve otomatik silahlarla ateş açtığı bildirildi. RIA Novosti'nin sahadaki muhabirine göre, saldırganlar zemin katta saldırıyı gerçekleştirdi ve "kesinlikle yaralılar olduğu" belirtildi.

moskovasaldiri-1.webp

1711134237-75056e.jpg

BOMBALI SALDIRI

RIA Novosti tarafından yapılan açıklamada, saldırganların ardından el bombası veya yangın çıkarıcı bir bomba attığı ve bu nedenle yangının çıktığı ifade edildi. Görgü tanıkları, saldırı sırasında bulunanların, güvenliklerini sağlamak için yerlere yatarak 15-20 dakika beklediğini ve daha sonra dışarı çıkmaya çalıştığını belirtti.

rgb-1.webp

O ANLAR KAMERADA

Saldırıda en az 3 kişi oldukları belirtilen silahlı kişiler etrafa ateş açtı. Konser alanına girmeden önce maskeli 3 kişinin sivilleri katlettiği anlar kameralara yansıdı. AVM'den gelen görüntülerde çok sayıda yaralının yerlerde olduğu görüldü.

65fe70a6a53a6e23a1a9efeb.webp

GÖRÜNTÜLERE YANSIYAN KORKUNÇ TABLO

Rus Telegram kanallarında paylaşılan görüntülerde, kamuflaj giymiş saldırganların büyük bir salona girdiği ve binanın çatısından yükselen alevlerin görüldüğü belirtildi. Moskova bölge valisi Alexei Vorobyev, olay yerine acil müdahale ekibiyle birlikte yola çıktığını açıkladı.

214725324-moskovajpg-vi9fcvqnbewlca1lfaz-bq.jpg

ÖLÜ SAYISI VE YARALILAR

Kolluk kuvvetleriyle bağlantılı Rus Telegram kanalı olan Baza, saldırı sonucunda en az 12 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 30'dan fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

moskova-da-konser-salonuna-silahli-saldiri-rusya-60-tan-fazla-kisi-hayatini-kaybetti.webp

WASHINGTON UYARMIŞTI

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, 8 Mart’ta Rusya'nın başkentinde aşırılıkçıların büyük bir saldırı planı yaptığını belirterek vatandaşlarını uyarmıştı.

"Elçiliğimiz aşırılık yanlısı grupların Moskova'da konser gibi büyük etkinliklere saldırı planlarıyla ilgili raporları takip ediyor. ABD vatandaşlarının gelecek 48 saat içinde kalabalık etkinliklerden uzak durmaları tavsiye edilir" denilen açıklamada, saldırı planıyla ilgili detay verilmemişti.

HAFTA SONU ETKİNLİKLERİ İPTAL EDİLDİ

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, yaptığı ilk açıklamada “büyük bir trajedi yaşandığını” kaydetti. Saldırıda ölenler olduğunu doğrulayan Sobyanin, taziye dileklerini bildirdi.

Sobyanin Moskova'da tüm büyük ölçekli spor, kültür ve diğer kamu etkinliklerinin iptal edileceğini söyledi.

Rusya İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova, olayı bir terör saldırısı olarak niteledi.

Etiketler :