Morrison havlu attı, Albanese'i tebrik etti

Ülkeyi üç yıl boyunca yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere bugün sandık başına giden Avustralya'da mevcut Başbakan Scott Morrison, seçimde yenildiğini kabul etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 17:03
Morrison havlu attı, Albanese'i tebrik etti

Avustralya'da genel seçimler için oy sayımı devam ederken açıklama yapan mevcut Başbakan Scott Morrison, seçimde yenildiğini kabul ederek, İşçi Partisi lideri Anthony Albanese ile görüştüğünü ve kendisini seçim zaferinden dolayı tebrik ettiğini söyledi.

'Önemli olan ülkenin ilerlemesi'

Basına açıklama yapan Morrison, "Bu ülkenin ilerleyebilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

2007'den beri ilk olacak

İşçi Partisi lideri Albanese'nin, partisinin 2007'den bu yana ilk seçim zaferini kazanmasının ardından başbakan olarak yemin etmesi bekleniyor.

'Devrim değil, yenileme' sözü

Uzun yıllardır siyasetin içinde yer alan 59 yaşındaki Albanese, seçmenlere "devrim değil, yenileme" sözü veriyor.

Albanese, partisinin yarınki seçimleri kazanması durumunda, hava kuvvetleri için ABD yapımı silahlı insansız hava aracını almayı tercih edeceğini söylüyor.

Covid-19 salgını sırasında ana muhalefet liderliği yapan Albanese'in, seçmenlere yeteri kadar ulaşıp ulaşamadığı konusu ise tartışılıyor.

Albanese, Avustralya halkı için ücretsiz sağlık sistemini savunmasının yanı sıra Cumhuriyetçi ve ragbi hayranı olarak tanınıyor.

Anketlerde partisinin önde olmasını değerlendiren ve henüz yorum yapmanın çok erken olduğunu dile getiren İşçi Partisi lideri Albanese, "Anketler iner ve çıkar. Bir süredir öndeyiz, önde olmayı tabii ki tercih ederiz ama önemli olan seçim gününde çıkan sonuçlardır" diye konuşmuştu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı