Avustralya'da seçim günü: Oy verme işlemi başladı

17,2 milyon seçmenin bulunduğu Avustralya'da halk, üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere sandık başına gitti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 09:52
Avustralya'da seçim günü: Oy verme işlemi başladı

Oy verme işlemi yerel saatle sabah 8'de başlayan Avustralya genel seçimleri, ülke genelinde yerel saate göre akşam 6'da sona erecek. İlk sonuçların gece yarısı duyurulması bekleniyor.

Yaklaşık 26 milyonluk nüfusa sahip ülkede 17,2 milyon seçmen bulunuyor.

Liberal Parti ile İşçi Partisi karşı karşıya

Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimler, 9 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi arasında gerçekleşecek.

Başbakan Scott Morrison yönetimindeki iktidar kanadı ve Anthony Albanese liderliğindeki İşçi Partisi, iktidara gelmek için yarışacak.

Erken oy hakkı iki hafta önce başladı

İş ya da seyahat sebepleriyle seçim günü oy kullanamayacaklar için erken oy kullanma hakkı iki hafta erken başladı.

Covid-19 salgını nedeniyle seçmenin yaklaşık yüzde 50'sinin erken ve posta yoluyla oy kullanma opsiyonuna başvurduğu bildirildi.

Oy atmamanın cezası var

Seçime katılımın yasal olarak zorunlu olduğu Avustralya'da oy kullanmayanlar 20 Avustralya doları (14 ABD Doları) ceza ödemek zorunda kalıyor.

Öte yandan 2019'da seçime katılım oranı yüzde 91,8 olarak kayda geçmişti.

Kıyasıya yarış

Temsilciler Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için partilerin 151 sandalyenin en az 76'sını kazanması gerekiyor.

2019'da son seçimlerde Liberal-Ulusal Parti koalisyon yüzde 51,5, İşçi Partisi yüzde 48,5 oy elde etmişti.

2016'daki seçimlere kıyasla son seçimde, Liberal Ulusal İttifakı bir artış göstererek koltuk sayısını 77'ye yükseltmiş, İşçi Partisi bir düşüş yaşayarak koltuk sayısını 68'e indirmişti.

Anket sonuçları İşçi Partisini gösteriyor

Ülkede yapılan anketlere göre, Albanese'nin liderliğinde seçime hazırlanan ana muhalefetteki İşçi Partisinin seçimi kazanacağı öngörülüyor.

Seçmenlerin, Covid-19 aşılarının yurt dışından temini, ülkeye dağıtımı ve vatandaşlara uygulanmasındaki problemler nedeniyle Morrison hükümetine tepkisi anket sonuçlarına yansımış durumda.

Morrison, 2019'daki son genel seçim öncesindeki anketlerde de geride göründüklerini hatırlatarak bu seçimlerden de zaferle çıkacaklarını iddia ediyor.

'Devrim değil, yenileme' sözü

Uzun yıllardır siyasetin içinde yer alan 59 yaşındaki Albanese, seçmenlere "devrim değil, yenileme" sözü veriyor.

Albanese, partisinin yarınki seçimleri kazanması durumunda, hava kuvvetleri için ABD yapımı silahlı insansız hava aracını almayı tercih edeceğini söylüyor.

Covid-19 salgını sırasında ana muhalefet liderliği yapan Albanese'in, seçmenlere yeteri kadar ulaşıp ulaşamadığı konusu ise tartışılıyor.

Albanese, Avustralya halkı için ücretsiz sağlık sistemini savunmasının yanı sıra Cumhuriyetçi ve ragbi hayranı olarak tanınıyor.

Anketlerde partisinin önde olmasını değerlendiren ve henüz yorum yapmanın çok erken olduğunu dile getiren İşçi Partisi lideri Albanese, "Anketler iner ve çıkar. Bir süredir öndeyiz, önde olmayı tabii ki tercih ederiz ama önemli olan seçim gününde çıkan sonuçlardır" diye konuştu.

Morrison: Uzlaşmacı bir lider olacağım

Yaklaşık 4 yıldır başbakanlık görevini yürüten Morrison, muhalefetteki İşçi Partisine oy vermenin "riske girmek" olacağını belirterek yeniden göreve gelmeleri durumunda daha uzlaşmacı bir lider olmayı vadediyor.

Morrison, seçimi kaybetmesi durumunda kenara çekilmeyi düşünmediğini vurgulayarak Liberal-Ulusal koalisyonu kazandığı takdirde ise daha kapsayıcı olacağını savunuyor.

Bunun yanı sıra seçimi güçlü ya da zayıf bir ekonomi arasında tercih olarak niteleyen Morrison, zayıf bir ekonominin hayatları daha da zorlaştıracağına işaret ediyor.

Morrison, yeniden göreve gelmeleri durumunda daha uzlaşmacı bir lider olacağına dair söz veriyor.

Kazanırsa 10 yıl sonra ilk defa iktidara gelecek

Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümetinin başbakanı olarak görev yapan Morrison'un yarışı kaybetmesi durumunda, Albanese neredeyse 10 yıl sonra ilk kez İşçi Partisi hükümetini kuracak.

KAYNAK: Anadolu Ajansı