Mikronezya Devlet Başkanı'ndan Çin'e "politik savaş" suçlaması

Mikronezya Devlet Başkanı'ndan Çin'e "politik savaş" suçlaması
Mikronezya Devlet Başkanı David Panuelo, Çin'i Pasifik'te "politik savaş" yürütmekle suçladı.

CNN'nin haberine göre, Panuelo, eyalet liderlerine yönelik kaleme aldığı mektupta, ülkenin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Panuelo, Çin ile diplomatik ilişkilerin feshedilmesini savundu, Çin'i Pasifik'te "politik savaş"a girmekle suçladı ve Çin'in "Tayvan'ı işgal etmeye hazırlandığını" iddia etti.

Daha önce de Beijing'in Pasifik'teki faaliyetlerini eleştiren Panuelo, "Çin'in politik savaşının pek çok alanda başarılı olmasının nedenlerinden biri suç ortağı olmamız ve sessiz kalmamız için rüşvet almamızdır. Bu çok ağır olmasına rağmen doğru bir tanımlama" ifadelerini kullandı.

Çin ise Panuelo'nun mektubunu "karalama ve suçlama" olarak nitelendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, mektuba ilişkin basına verdiği demeçte, "Çin'e yönelik karalamalar ve suçlamalar gerçeklerle bağdaşmıyor. Çin bunları kesinlikle kabul etmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Mikronezya

Mikronezya ülkesi resmi adı ile Mikronezya Federal Devletler ülkesi bayrağı ülke bayrağının belirlenmesi amacıyla yapılan yarışmada seçilmiştir. 30 Ekim 1978 yılında ise kullanılmaya başlanmıştır. Ülkenin bayrağı açık mavi bir zemin üzerine dört adet beyaz renkte beş köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Bayrakta bulunan açık renkte mavi renk ülkenin bağımsızlığını, özgürlüğünü ve Pasifik Okyanusunu sembolize eder. Dört adet yıldız ise federal yapıyı oluşturan dört tane eyaleti sembolize etmektedir.

Bölgede bilinen tek imparatorluk Yap Adasında kurulmuştur. 17. yüzyılda ise adaların pek çoğu İspanyol egemenliğine girmiş ve Almanya'ya satılmıştır. Daha sonra bu adaların bir kısmı Amerikan sömürgesi, bir kısmı ise İngiliz sömürgesi olmuştur. Günümüzde Mikronezya adaları bağımsızdır. Fakat Mikronezya adalarından olan Guam ve Wake adaları Amerikan himayesinde bulunmaktadır.