Miçotakis: Batı Balkan ülkelerine AB üyeliği için 2033 yılına kadar süre verilmeli

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Batı Balkanlar Zirvesi öncesi yaptığı açıklamalarda, Batı Balkan ülkelerine AB üyelik sürecini tamamlaması için 2033 yılına kadar süre verilmesi önerisini yineledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 13:47
Miçotakis: Batı Balkan ülkelerine AB üyeliği için 2033 yılına kadar süre verilmeli

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB Batı Balkanlar Zirvesi girişinde bir konuşma yaparak, "19 yıl önce Selanik'teki (AB) zirvede, Batı Balkanlar'ın Avrupa ailesine katılması için yol açılmıştı. Maalesef o tarihten bu yana çok fazla ilerleme kaydedilmedi" ifadelerini kullandı.

'Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki anlaşmazlık son bulmalı'

Zirvenin, bu ülkelerin üyelik süreçlerinin daha güçlü şekilde tekrar başlaması için fırsat olduğunu belirten Miçotakis, sürecin ilerlemesi için Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki anlaşmazlığın da son bulmasını gerektiğini ifade etti. Bu sürecin tamamlanması için belli bir süre limiti verilmesinin önemli olduğunu savunan Miçotakis, "Benim AB Konseyine önerim, 2033'e kadar süre verilmesi, Selanik Zirvesi'nin 30 yıl sonrasına. Böylelikle (bu ülkelerin) vatandaşları, bu uzun yolun sonunda Avrupa ailesinin bir üyesi olacaklarını öngörebilir" diye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan'ın bu süreçte Batı Balkan ülkelerinin yanında olacağını kaydetti.