Merkel siyasete Punk marşıyla veda ediyor

16 yıl ardından Başbakanlığa veda edecek olan Angela Merkel, düzenlenecek askeri törende onuruna çalınacak şarkıyı seçti. Şansölye siyasete 'punk ana' Nina Hagen'ın Doğu Almanya döneminden bir şarkısıyla veda edecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2021 15:27
Merkel siyasete Punk marşıyla veda ediyor

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) SPD'li Olaf Scholz'un başbakanlığında koalisyon hükümeti anlaşmasına varmasıyla, 16 yıllık Şansölye Angela Merkel devrinin resmen kapanmasına az kaldı.

26 Eylül seçiminde aday olmayan Merkel'in başbakanlığa vedası vesilesiyle Alman ordusunun sivil bir kişi onuruna düzenlediği en yüksek düzeyli tören olan "Großer Zapfenstreich" töreni perşembe akşamı savunma bakanlığı bahçesinde gerçekleşecek.

Mutedil bir siyasetçi diye bilinen 'Angie'nin askeri törende onuruna çalınacak şarkı olarak Alman punk rock kraliçesi Nina Hagen'ın bir şarkısını seçmesi hem Almanya'da hem de dünyada şaşkınlıkla karşılandı.

Helmut Kohl, Gerhard Schröder gibi önceki başbakanlar, Frank Sinatra’nın 'My Way', Ludwig van Beethoven’ın 9. Senfonisi'nin Neşeye Övgü bölümü gibi geleneksel tercihlerde bulunurken, Merkel'in punk tercihi oldukça konuşuldu.

Şarkının öyküsü

Sputnik'te yer alan habere göre, 1974'de kaydedilen şarkının Doğu Almanya müzik listelerinin tepesine yerleşmişti. Ancak Doğu Berlin doğumlu Hagen, 1976'da üvey babası olan muhalif şarkıcı Wolf Biermann'ın Doğu Almanya vatandaşlığından çıkarılması nedeniyle onunla birlikte Batı Almanya'ya göç etmişti. Londra alt kültür ortamlarıyla içli dışlı olan Hagen, 1980'lerde Batı Almanya'daki punk müziğin en tanınan yüzü haline gelmişti.